Gezi

Ankara’dan Litvanya Vizesi Almak

Son güncelleme tarihi: 25 Ağustos 2019

2019 Haziran’da gitmek üzere planlarını çok önceden yaptığım Baltık gezim için 2 yıl aradan, yani Polonya’dan aldığım vizeden sonra ilk kez bir Schengen Vizesi almam gerektiğinde giriş çıkışı yapacağım Litvanya’dan vize başvurusu yapmaya yine birkaç ay öncesinde karar vermiştim.

Bu amaçla Litvanya Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliğine şahsen başvuru yaptım. Aracı firmaya para yedirmeden, biraz uğraştırsa da sonunda istediğim şekilde olumlu sonuç alabildim. Bu yazımda sizlere süreci anlatmak, bazı küçük detayları aktarmak istiyorum.

Bilindiği üzere, birçok başka Schengen ülkesi gibi Litvanya da aracı kurum VFS ile çalışıyor. Ancak bizzat büyükelçiliğe başvuru yapmak, 20 küsur Euro’luk “servis” ücretini ödememek de mümkün. Litvanya VFS’yi zorunlu tutmuyor Schengen başvuruları için.

Ben prensip olarak aracı kurumlardan mümkün olan her durumda uzak durmaya çalıştığımdan, zaten büyükelçilikten kişisel başvuru doğal tercihim oldu. Üstüne, Schengen vize ücretinin 60’tan 80€’ya çıkarılmasının resmiyet kazanmasının an mesele olduğunu biliyordum, bu yüzden gitmeme 2 aydan fazla zaman olmasına rağmen başvuruyu geciktirmedim.

Başvurmadan önce tabii ki ilk olarak belgeleri öğrenmek ve internetten başvuru için randevu almak gerekiyor. Litvanya’dan Schengen Vizesi için gereken belgeler standart, hiçbiri bilmediğiniz şeyler değil. Otel – ulaşım rezervasyonları, çalıştığınız şirketten aldığınız belgeler, banka kayıtları, online başvuru formu vs. Tüm listeye buradan bakabilirsiniz.

Bu vize için belge toplama aşamasında daha önceki tecrübelerime kıyasla gördüğüm tek farklılık, başvuru ücretinin yatırılması noktasında oldu. 60 €’yu büyükelçilikteki bir gişeye değil, sitelerinde verdikleri Garanti Bankası hesabına yatırdım. Bizzat hesabın ait olduğu şube olmadığından 11 TL gibi bir masraf kesildi. Çankaya Gaziosmanpaşa şubesinden yatırmanız halinde onu da ödemiyorsunuz. Başvurunuz sırasında imzalı ve mühürlü dekontu vermeniz bekleniyor, bu nedenle imkanınız varsa banka şubesinden yatırın.

Randevular Litvanya’nın resmi sitesindeki sistemden alınıyor. Gördüğüm kadarıyla önümüzdeki 1 aylık pencerede, Pazartesi günleri için Schengen randevusu veriliyor. Günü seçtikten sonra saati de seçip istenen bilgileri girdiğinizde randevunuz sistemde oluşuyor. Mail adresinize gönderilecek randevu biletinin de çıktısını almanız gerekiyor. Randevuyu 12 saat kalana kadar iptal etmek de mümkün.

Litvanya’nın Ankara Büyükelçiliği, diğer birçok yabancı misyon gibi Çankaya’da, Gaziosmanpaşa’da. Kızılay Güvenpark’tan GOP – Kırkkonaklar yönüne giden otobüslere binip Uğur Mumcu Caddesi’nin başında indiğinizde yürümesi 5 dakika sürmüyor. Ben günün ilk randevusunu, saat 9 randevusunu aldığımdan 5 dakika kala kapıya geldim, kapıyı çaldıktan sonra içeri alındım. Tıpkı Polonya vize başvurumda olduğu gibi o ülkenin bir polisi tarafından karşılandım. Ağır Rus aksanlı bir İngilizce’yle, başka büyükelçiliklerin yerel polislerinde görmeye alışık olduğum şekilde sert hareketlerle beni bekleme salonuna aldı. Çantamı, telefonumu, montumu bırakıp sadece belgelerimle içeri geçtim.

Başvuruyu incelemekle görevli memur, bir 10 dakika kadar gecikmeyle geldi. Türkiyeli, gayet düzgün ve yardımsever bir kişiye benzeyen beyefendiye belgelerimi sundum, özellikle hostel rezervasyonlarımdaki boşlukları dolduran gece otobüslerimin hiç boşluk bırakmadığını anlattım. Oldukça kalın bir tabaka halindeki belgelerim alındı, sadece imza sirkülerleri gereksiz bulunarak geri verildi. Görevli, tüm belgeleri alırken inceledi ve biraz sonra başka bir görevliyle İngilizce mülakat yapacağımı bildirdi. Neler sorulabileceğini merak ettim, gezi amacım ve gideceğim yerlerle ilgili standart sorulardan oluşacağını öğrendim.

Bir 5 dakika daha bekledim, ancak yine aynı beyefendi geldi ve mülakatı kendisi yaptı. Gezi amacımı, hangi ülkelere gideceğimi, Litvanya’da kalacağım otelin adını, neden Finlandiya’ya gitmediğimi (genelde Estonya’dan Finlandiya’ya geçiyormuş başvuranlar), Avrupa’da yaşayan bir akrabam olup olmadığını sordu.

Tüm belgelerimin tam olması, sanırım tüm sürecin daha pürüzsüz gitmesini sağladı. Bir hafta sonra telefon ederek veya mail atarak pasaportun akıbetini öğrenmem söylendi. Eşyalarımı toplayıp Litvanyalı polis abiye güle güle dedikten sonra kapıdan çıktım. İçerideki bütün bekletilmelerimle birlikte 40 dakika sürmüştü işlemler.

Bana söylendiği üzere 1 hafta geçtikten sonra telefon ettim. Telefonu açan hanımefendi, Litvanca birşeyler dedi önce. İngilizce ya da Türkçe biliyor musunuz deyince aksanlı ama düzgün bir Türkçe’yle devam etti ve konuşmanın geri kalanını Türkçe yaptık. Başvurumun hala değerlendirilmekte olduğunu, 1 hafta sonra yeniden aramamı söyledi. Aradığımda yine aynı hanımefendiyle konuştum, bu kez pasaportumun 1 hafta sonra kesin hazır olacağını belirtti. Bu bekleme biraz garip gelse de sonunda belirtilen zamanda pasaportum gerçekten çıktı.

Pasaportu belirlenen teslim saatlerinde gidip bizzat alabileceğiniz gibi kargoyla almayı da seçebilirsiniz. Ben kendim gidip almayı tercih ettim. 3 hafta sonunda pasaportu aldığımda çok girişli 6 aylık vize verildiğini gördüm. 2 yıl önce Polonya’dan aldığım vizeyle tamamen aynı şekildeydi yani. Aynı gün Avrupa Parlamentosundan Schengen Vizesi ücretini 80 €’ya çıkaran yasanın geçtiğini okudum.

Özetle, Litvanya’ya gidecekseniz ve yeterince erken başvurma imkanınız varsa Litvanya Büyükelçiliğinin kapısını çalmanızı öneririm. Görevliler yardımcı oluyor ve servis ücreti cebinizde kalıyor.

İletişim

Bu yazıyla ilgili sorularınızı, yazının altına yorum yaparak bana iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir