Havaalanlarında Uyumak

Eğer gezinizde birbirinden uzak şehirlere gideceksiniz uçak kullanmak da makul seçeneklerden biri. Olabildiğince fazla zaman kazanmak, hatta konaklama masrafından kurtulmak için havaalanında gecelemek de düşünmeniz gereken seçeneklerden biri olabilir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar var. Kendi naçizane deneyimlerimden yola çıkarak bunlardan bazılarına değinmek isterim.

Elbette en önemli konu havaalanının gece açık olup olmadığını bilmek. Yoğun olmayan, daha doğrusu gece uçuşu olmayan havaalanları genelde kapalı tutuluyor. Gece uçuşu olanlar ise açık kalıyor. Yola çıkmadan, hatta rota ve rezervasyon ayarlamalarını tamamlamadan önce bu havaalanlarının durumunu kontrol edin. Örneğin havaalanının günlük uçuş listesinden gece uçuşu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Sleeping in Airports adında çok yararlı bir site de mevcut, ondan da yararlanabilirsiniz.

Bu konuya dikkat etmezseniz benim gibi saçma sapan durumlarla karşılaşılabilirsiniz. 2016 Fransa gezimin dönüşünü biraz daha ucuza getirmek için Türkiye’ye Paris’ten direkt uçuş yerine Ryanair’dan Milano aktarmalı bir yol seçtim. Tabii ilk uçuş Ryanair olunca Paris-Beauvais Havaalanı’na gitmek gerekiyordu. Beauvais, Paris’e yaklaşık 1.5 saat mesafede bir kasaba. Ben de bileti ayarlarken son geceyi Beauvais’de havaalanında geçirebileceğimi düşünmüştüm (uçak sabah 8.40’taydı).

Sonradan aklıma geldi kontrol etmek. Yukarıda söz ettiğim sitede havaalanının gece kapalı olduğunu öğrenince Paris’te bir gece daha kalma rezervasyonu yaptım. Beauvais’ye giden shuttle otobüsle ilgili her şeyi öğrendim. Paris’e gelince de yolculuk sabahı 5.45’te yola çıkacak otobüsün 17 €’luk biletini aldım. Bir sorun çıkmadı neyseki ama kaldığım hostelle otobüsün kalktığı yer adeta Paris’in iki ucu gibiydi ve üç kuruş tasarruf edeyim derken az kalsın astarı yüzünden pahalıya geliyordu.

Gecelemeyi başardığım havaalanları arasında Porto ve Barcelona El Reus ilk aklıma gelenler. Nice Cote d’azur’de de kalabilirsiniz, ancak gece 12 gibi havaalanını kapatıyorlar, bu yüzden biraz erken gelip kendinize yer yapmanızda fayda var. Ayrıca uçağınızın olduğu terminalde gecelemeniz de işinizi kolaylaştıracaktır.

Ancak en önemlisi şu, unutmayın ki yukarıdaki bilgiler de güncelliğini kaybedebilir. Bu yüzden kendiniz gitmeden önce gerekli kontrolleri yapın ki tatsız sürprizlerle karşılaşmayın.