İspanya

İspanya, Türkiye’den en çok turistin gittiği, en çok kişinin gitmek istediği, futbol veya başka nedenlerden ötürü hem en çok bilinen, hem de merak edilen Avrupa ülkelerinin en önlerinde geliyor. Açıkçası bu şöhreti hak edecek denli de bol turistik mekana sahip, hem de bir değil birçok şehrinde.

Kendi adıma İspanya’yı oldukça güzel gezdiğimi düşünüyorum. Barcelona, Madrid, Valencia, Toledo gibi birçok şehrini gördüm. Ancak maalesef bu siteyi açtığımda bu söylediğim yerleri ziyaretimin üstünden zaman geçmişti, bu nedenle zayıflayan hatıralarım üzerinden birşeyler çıkarmak istemedim.

Zihnimde en taze şekilde yerini koruyan şehir Granada. Elhamra Sarayı’na evsahipliği yapmasıyla çoğumuz biliyor bu Endülüs şehrini, ancak Elhamra hiç olmasaydı bile kendini sevdirecek harika bir şehir olduğunu düşünüyorum Granada’nın. Hem Elhamra’yı, hem de genel olarak Granada’yı görmek isteyenlere değerli bilgiler verdiğine inandığım bir yazı yazmıştım orayı gördükten sonra.

İspanya tarihi ve doğal güzellikleri kadar sinema tarihindeki yeriyle de bilinir. İspanyol filmleri değil sadece, İspanya’da çekilen filmleri de bir düşünün. 1960’lı yıllarda İspanya, Avrupa western filmlerinin en önemli çekim lokasyonuydu. Ülke topraklarında vücuda gelmiş efsane filmlerden biri de İyi Kötü Çirkin’di ve ben, filmin final sahnesinin çekildiği Sad Hill Mezarlığı‘na gitme imkanı buldum. O günü hiçbir zaman unutmayacağım. Mezarlığa gidişimin öyküsünü İngilizce olarak da yazdım, benim için o denli kıymetliydi.