Ürdün bayrağı

Ürdün

Son güncelleme tarihi: 22 Aralık 2023

Ürdün Orta Doğu’nun en büyük ülkeleri arasında bulunmasa da şüphesiz turistik değerler açısından en zengin olanlarından bir tanesi. Dünyada eşi benzeri bulunmayan birkaç yere ev sahipliği yapıyor olmasının yanında nispeten daha güvenli bir ülke olarak kabul edilmesi, Ürdün’ü dünyanın popüler turistik destinasyonlarının yanında nispeten daha az bilinen ama kesinlikle daha az değerli olmayan bir alternatif haline getiriyor.

Ben de bir tur vasıtasıyla gezme imkanı bulduğum Ürdün’de dolu dolu günler geçirip, zaman zaman turdan da uzaklaşarak olabildiğince verimli bir zaman geçirmeye çalıştım. Kesinlikle pişman olmadım.

Ürdün’ün başkenti Amman, benim açımdan aynı coğrafyada yer alan bir Beyrut veya Kahire kadar etkileyici olmasa da tarihi yerleri bulunan, Orta Doğu havasını hissedebileceğiniz değişik bir yer. Sadece Ürdün’e giriş için kullanılması gereken bir uluslararası havaalanından daha fazlasını sunuyor. Amman’da gezilebilecek yerler yazımda kendi gördüğüm ve öğrendiğim bütün bu yerleri sıralamaya çalıştım. Ürdün yakınlarında yer alan ve çok iyi korunmuş olmasıyla bilinen Jerash antik kentini de gezme imkanı buldum.

Ürdün’ün en önemli turistik değeri tartışmaya yer bırakmayacak şekilde Petra antik kentidir. Kayalara oyulmuş bu benzersiz kentteki deneyimlerimi de bir yazıda paylaştım.

Ürdün’ün bir başka harikası ise Wadi Rum. Sayısız filmin çekildiği, dünya üzerinde Ay’ı, Mars’ı belki de en çok hatırlatan bu muhteşem çölde geceleme imkanı bulmak müthiş bir deneyimdi. Wadi Rum gezisi deneyimini de ayrı bir yazıda yazdım.

Bu küçük ülkenin bir diğer önemli turistik noktası ise Ölü Deniz. Lut Gölü adıyla da bilinen bu gölün dünyada benzeri yok. Ürdün ile İsrail arasında uzanan bu göl, deniz seviyesinin oldukça altında olması ve aşırı tuzluluğu nedeniyle suya batmanın imkansız olduğu çok benzersiz bir yer. Ölü Deniz’e yaptığım gezinin de ayrıntılarını yazımda bulabilirsiniz.

Bütün bunlara ek olarak Ürdün’ün tarihine, kültürüne, burada gezilirken dikkat edilmesi gerekenlere dair de ayrı yazı kaleme aldım. Sadece Ürdün’e gitmek isteyenlerin değil, ülkeye dair bilgi edinmek isteyenlerin de faydalanabileceği bir yazı ortaya çıkarabildiğimi düşünüyorum.