Mısır Piramitleri seyir noktası

Mısır

Son güncelleme tarihi: 21 Aralık 2023

Mısır sadece yakın coğrafyamızın değil, bütün dünyanın en gizemli, en mistik ülkelerinden biri. Tabii ki antik çağların en büyük uygarlıklarından birine ev sahipleri yapması ve başta piramitler olmak üzere birçok eserin hala sapasağlam ayakta kalmasının etkisi büyük.

Elbette dört başı mamur bir Mısır gezisinde başkent Kahire’ye uğramamak söz konusu bile olmamalı. Piramitlerin yanında antik çağdan kalma birçok eser, Kahire’deki müzelerde sergileniyor. Ancak Kahire bundan çok daha fazlası, nitekim burası neredeyse 1400 yıldır Müslümanların elinde ve Kahire yüzyıllar boyunca İslam dünyasının en önemli merkezlerinden biri olageldi. Dolayısıyla şehirde sayısız cami ve İslam eseri de yer alıyor. Kahire’de olabildiğince fazla zaman geçirmeye çalıştım ve burada gördüklerimi bir Kahire’de gezilecek yerler yazısında derledim. Sadece bu kadar değil, Gize’deki Piramitler için de ayrı bir yazı yazdım, orada Piramitler’i görmek isteyenler için aklıma gelen her türlü detayı paylaşmaya çalıştım.

Mısır’da tabii ki gezilecek yerler Kahire’yle sınırlı değil. Özellikle antik Mısır uygarlığına ait eserler ve bunların etrafında kurulmuş şehirler, haklı olarak dünyanın her yerinden turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Muhtemelen antik Mısır döneminden eserlerin en konsantre şekilde yer aldığı, adım başı tarihi eser göreceğiniz Luxor’da gezilecek yerlere dair yazımda Karnak’tan Krallar Vadisi’ne dek gördüğüm her yere dair deneyimlerimi paylaştım. Bir diğer antik Mısır harikası olan Ebu Simbel‘e de gittim, burası gitmesi gelmesi çok zor olsa da mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Mısır coğrafyasında bir yerden bir yere gidiş için tren yaygın olarak kullanılıyor, ancak tren yolculukları çok maceralı olabiliyor. Kahire’den Aswan’a gitmek için yaptığım tren yolculuğunu anlattığım yazıya da meraklıları göz atabilir.

Günümüzde Mısır sadece tarihiyle değil, tatil turizmiyle de çok tercih ediliyor. Mısır’ın en bilinen tatil yeri olan Şarm el-Şeyh’te görülebilecek yerleri yazdığım yazıyı da buraya gitmeyi düşünenler okuyabilirler.

2023 itibariyle Mısır’ı gezmek için vize almak gerek gerekmiyor, kapıda vize uygulamasına dönüldü. Ancak ben gittiğimde henüz vize almak zorunluydu. Oldukça çileli geçen Mısır vizesi alma süreciyle ilgili bir yazım da vardı. Her ne kadar an itibariyle pek değeri kalmamış gibi görünse de tarihe not düşmek adına onu da anmak isterim.