Rusya

Son güncelleme tarihi: 14 Eylül 2019

Benim için son birkaç yıldır çok önemli bir hedefti Rusya. Ne yazık ki vizesiz seyahatin mümkün olduğu günlerde gidemedim. Ancak yeterince kararlı davranıp vizeyi alabildikten sonra buraya gidebildim. Vize alma sürecinde karşılaştığım durumları Ankara’dan Rusya Vizesi Almak yazımda anlatmaya çabaladım.

Tabii vizeyi almadan önce kendime bir güzergah belirlemeye çalışmıştım. Neyse ki bu, vize almak kadar zorlu bir iş olmadı. Moskova ve St. Petersburg’u görmeyi çok istediğimden 9 günlük gezimi zaten buralara vakfetmeye hazırdım. Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova‘da ve Çarlık Rusyası’nın başkenti St. Petersburg‘da gezip gördüğüm yerleri iki farklı yazıda sitenin okurlarıyla paylaştım. Moskova bölümüne ek olarak dünyanın en bilinen mezarlıklarından Novodeviçi için ayrı bir yazı yazdım ki Nazım Hikmet’in mezarını görmek isteyenlere bir başka yazı, bir başka rehber daha sunmuş olayım.

Rusya’da karşılaştığım, hazırlıklı olduğum ya da olmadığım bazı durumlarla ilgili Rusya’da dikkat edilmesi gerekenlere yönelik bir yazı daha yazdım. Böylelikle Rusya’ya gitmeyi düşünenler için kulağa küpe edilecek birkaç noktayı dikkate sunduğuma inanıyorum.

Bütün bunların yanında, Türkiye’de ve dünyada kısıtlı bir hayran kitlesi olsa da eski Sovyet ülkelerinde hala çok sevilen ve dinlenen, belki de Sovyetler Birliği’nin çıkardığı en büyük rock grubu Kino’nun ikonik solisti Viktor Tsoy için ayrı yazı yazmayı uygun gördüm. Türkçe versiyonunu yazihaneden.com‘da yayınladım, İngilizcesi ise geckalmisyolcu.com’da.

Umarım bütün bu yazılarla Rusya’yı, özellikle ülkenin en tanınan iki şehrini görmek isteyenlere biraz olsun faydam dokunabilmiştir. İlerleyen yıllarda buraya bir de Transsibirya yazısı ekleyebilmeyi tüm kalbimle diliyorum.