Ukrayna

Türkiye’den en çok gidilen, belki de Türk Lirası’yla en rahat kafayla harcama yapılan ülkelerin başında gelen Ukrayna’daki deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

Ben gittiğimde (Temmuz 2016) iç savaş ülkeyi artık fiilen bölmüş, haritalarda Ukrayna toprağı dedikleri yerlerin bir kısmı çoktan uçup gitmişti. Kırım bölgesi ve Sivastopol referandum sonucunda ayrılmayı kabul etmişti. Ülkenin doğusundaki Donetsk ve Luhansk şehirleri, uzun çatışmaların sonunda Rus yanlısı isyancıların kontrolüne geçmişti. Dolayısıyla Harkiv’den doğuya gitmek riskli kabul ediliyordu, bunu da belirtmek isterim.

Ukrayna’ya gelmeden önce okumanızda fayda gördüğüm bazı minik hatırlatmalar için Ukrayna’yla ilgili ipuçları yazıma başvurabilirsiniz.

Nükleer enerjinin güvenli olduğu fikrinin mezarı olmuş Çernobil Nükleer Santrali’ne gitmenin yollarını öğrenmek için “Çernobil’e nasıl gidilir” yazımı okumanızı öneririm.

Çernobil ve Pripyat’ta geçirdiğim unutulmaz günle ilgili yazım da Çernobil-Pripyat Turu hakkında birçok bilgi verecektir.

Ukrayna’da tren yolculuğunun bence ilginç deneyimleri ve tren bileti alma yolları için yazdığım yazıyı inceleyebilirsiniz.

Ukrayna’nın en turistik şehirlerinden Lviv’de görülebilecek yerlerle ilgili yazdığım rehbere de göz atabilirsiniz.