Unirii Bulvarı
Gezi

Romanya’ya Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son güncelleme tarihi: 27 Ocak 2019

Romanya, Türkiye’den kolay gidilecek ülkelerden bir tanesi. Ancak Avrupa Birliği’ne yakın zamanda girmiş bir ülke olarak vize serbestisinin bulunmaması küçük bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

 1. Türk lirasıyla gidin. Bükreş’te neredeyse tüm döviz bürolarında Türk Lirası kabul ediliyor ve gerçek değerine çok yakın olarak bozdurabilme şansınız var. Ancak Bükreş dışındaki şehirlerde aynı şansı bulamayabilirsiniz, örneğin Braşov’da TL bozmuyorlardı. Bu nedenle bir miktar Amerikan Doları veya Euro bulundurmanızda da fayda var.
 2. Yukarıda söylediğim gibi Romanya Avrupa Birliği üyesi olduğundan buraya Schengen vizesiyle gidilebiliyor. Ancak bir ayrıntı var, Romanya gibi Avrupa Birliği’ne aynı dönemde girmiş Bulgaristan, Hırvatistan ve bunlara ek olarak Kıbrıs Rum Kesimi vizeleri Schengen özelliğini taşımıyor. Yani buradan aldığınız vizelerle sadece vizeyi aldığınız ülkeye gidilebiliyor. Ama diğer Schengen ülkelerinden alınan vizelerle Romanya’ya girebiliyorsunuz. Bu nedenle başka bir Schengen ülkesinden aldığınız ve devam eden çok girişli bir vizeniz varsa Romanya ziyaretinizi bu aralığa denk getirmenizi öneririm. Gereksiz yere Romanya vizesi almakla uğraşmamış olursunuz. Örneğin ben devam eden İspanya vizesiyle Romanya’ya girmiştim. Havaalanında pasaport kontrolünde sadece nerede ne kadar kalacağımı sordular.
 3. Türkiye’den THY ve Pegasus Romanya’ya seferler düzenliyor, ancak Romanya’nın ulusal havayolu şirketi TAROM’un sayfasını da incelemenizi öneririm, daha uygun biletler bulabilirsiniz. Ben 2015 Haziran’ında TAROM’la İstanbul Atatürk’ten gidiş dönüş 110 €’ya bilet almıştım örneğin.
İletişim

Bu yazıyla ve diğer yazılarımla ilgili her türlü sorunuzu, yazıların altına yorum yaparak bana iletebilirsiniz.

3 Yorum

 • Nurşen

  Iyi gunler ispanyada egitim goruyorum ve ispanya d tipi 6 aylik cok girisli vizem var romanya ya gidebilir miyim bu vizeyle?

  • davranb

   Merhabalar Nurşen Hanım. Ben zamanında C tipi İspanya vizesiyle gitmiştim. Ancak D tipi vize için farklı resmi sitelerde yaptığım araştırmalar sonucunda, 6 ay içinde 90 günü aşmayacak şekilde Schengen bölgesinde serbest dolaşım verildiğini öğrendim. Romanya da Schengen bölgesinde yer aldığı için elinizdeki vizeyle gidebileceğinizi düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir