İsveç,  Ülkeler

Uppsala – Gezilebilecek Yerler

Son güncelleme tarihi: 7 Aralık 2019

İsveç’in eski ve tarihi şehirlerinden biri Uppsala. Ülkenin üniversite şehri diyebiliriz, nitekim tüm İskandinavya’nın en eski üniversitesi burada yaklaşık 550 yıl önce kurulmuş. 150 bin nüfuslu şehir, Stockholm, Göteborg ve https://geckalmisyolcu.com/ulkeler/isvec/malmode-gezilecek-yerler/Malmö’den sonra ülkenin 4. büyük kenti, ancak turistik olarak önerebileceği fazla yer yok. Şehrin 20. yüzyılda çıkardığı en önemli kişi diyebileceğimiz Ingmar Bergman’a dair maalesef herhangi bir müze bulunmuyor (Bergman, Fanny ve Alexander filmini Uppsala’da çekmişti bu arada).

Fyris Nehri, Uppsala
Uppsala’yı ikiye bölen Fyris Nehri

Ülkenin her yerinde bir izi bulunan kurucu kral Gustav Vasa’nın yaptırdığı ve şimdi mezarının yer aldığı, hem dışı, hem içiyle görkemli Uppsala Katedrali’ni (Uppsala domkyrka) gözden kaçırmak zaten imkansız. Onun haricinde şehrin bir kısmı ayakta kalmış kalesinde (Uppsala slott) birkaç müze ve ben gitmesem de ününü duyduğum, kaleden manzarasını izlediğim botanik bahçelerini anmak gerekir. Buradaki müzelerden Konstmuseum (Resim Müzesi) mütevazı ama görülmeye değer bir koleksiyona sahip. Uppsala Üniversitesi kampüsünün bir parçası olan kütüphane Carolina Rediviva’nın koleksiyonunda da Mozart’a ait orijinal bir çalışma taslağı, 6. yüzyıldan kalma Gotça Gümüş İncil’in bir parçası ve başka bazı tarihi belgeler sergileniyor. Gustavianum sanırım şehrin en kayda değer müzesi. İçindeki anatomi dersliği 17. yüzyıldan bu yana korunmuş, ben gitmedim ama resimlerinden akıllarda kalıcı yer olduğu anlaşılıyor. Tarihin en büyük bitkibilimcilerinden olan Carl Linneaus Uppsala’da yaşamış ve onun da adını taşıyan bir müze ev-bahçesi bulunuyor. Şehrin biraz dışında Eski Uppsala (Gamla Uppsala) diye bilinen bir bölge var, 2 numaralı otobüsle gidilebiliyormuş ancak günümüzde boş bir çayırdan ve birkaç tepeden ibaret olduğunu resimlerinden görebilirsiniz. Bir öğrenci şehri olduğundan akşamları çıkılıp oturulacak mekanlar da mevcut. Şehirde takılacak yerler genellikle tren garıyla şehrin ortasından geçen Fyris nehri arasındaki bölümde daha yoğun diyebilirim. Kısacası küçük ve güzel, sakin bir yer ama elbette turistik yer sayısı ve çeşitliliği anlamında bir Stockholm olması mümkün değil. Gerçekten görmek istediğiniz bir yer varsa günübirlik gidilebilir. Stockholm’den sık sık tren kalkıyor ve 40 dakikada varıyor (2016 Eylül itibariyle Stockholm Uppsala trenleri 89 SEK, yaklaşık 33 TL)

Beni burada en çok etkileyen, gidilmesini tavsiye edeceğim yer Ekoln Gölü’nün kıyısı diyebilirim. Uppsala şehir merkezinden yaklaşık 8 km uzaklıkta, bisikletle 35-40 dakikada rahatlıkla ulaşılabilen kıyı şeridinde oturup göl manzarası ve ormanların tadını çıkarmak güzel bir deneyimdi. Sadece gölün kenarı değil, oraya ulaşan ve bir kısmı sık ormanların içinden geçen yolda bisiklet sürmek de çok keyifliydi. Yanınıza içecek birşeyler alın, akşamüstüne kaldıysanız kalın giyinin ve bir bisiklet ayarlayıp mutlaka Sunnersta tarafına gidin derim. Hele ki yanınızda muhabbet edecek bir arkadaşınız varsa gerçekten huzurlu ve iyi hissedeceğiniz bir yer olduğunu söyleyebilirim.

Ekoln Gölü, Sunnersta, Uppsala
Mälaren Gölü’nün Uppsala tarafındaki uzantısı olan Ekoln Gölü

Sadece 1 gün geçirdiğim ve Stockholm’de sürekli bir yerlere koşuşturmanın yorgunluğuyla daha yavaş gezdiğimden fazla ayrıntı veremiyorum, ancak Uppsala’yı -Stokcholm’e ve Arlanda Havaalanı’na da çok yakın olması nedeniyle- uzun bir İsveç gezisi planlıyorsanız 1-2 gün için rotanıza alabilirsiniz.

İletişim

Bu yazıyla ilgili sorularınızı, yazıya yorum yaparak bana iletebilirsiniz. Ancak sizden ricam, önceki yorumları da okumanız, belki de aynı soru önceden sorulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir