Rusya,  Ülkeler

Ankara’dan Rusya Vizesi Almak

Son güncelleme tarihi: 3 Ocak 2021

Malum, 24 Kasım 2015’te Rus uçaklarını düşürme mevzusundan sonra Türkiye’yle Rusya arasındaki karşılıklı vize serbestisi anlaşması, 2016 başında Rusya tarafından tek taraflı olarak iptal edilmiş ve 1 Ocak 2021’de e-vize  uygulamasına geçilene kadar 5 yıl boyunca Türkiye vatandaşları, Rusya’ya vizeyle girmek zorunda kalmıştı. Ben de 2018 yazında Rusya’yı ne yazık ki turistik vize alarak ziyaret edebildim. Standart Schengen vizelerinden farklı bir süreç gerektiren Rusya vizesi alma deneyimimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşıyorum ki benim biraz süreçten kaynaklı, biraz da aşırı titizliğim yüzünden başıma sardığım zorlukları başkaları çekmesin.

Aslında sadece gerekli belge sayısına bakıldığında turistik Rusya vizesi, Schengen vizesinden çok daha az belge gerektiriyor. Yani Rusya vizesine başvururken sigortalı bir işte çalışmanız (ya da sigortalı bir sponsor bulmanız) veya bankada şu kadar miktarda paranızın olması gibi zorunluluklar yok. Çalıştığınız şirketin ticaret odası sicil kaydı gibi saçma sapan belgeler istenmiyor. İşsiz güçsüz ve kenarda paranız olmadan da gitmeniz mümkün yani.

Çok önemli not: Bu yazıda verilen bilgiler, Rusya Federasyonu’nun vize süreçlerine dair kişisel deneyimlerden yola çıkılarak yazılmıştır, Rusya Federasyonu’nun değerlendirme süreçlerine ilişkin kesin bilgi verme iddiası taşımamaktadır.

Rusya Vizesi için gereken belgeler
– En az 2 sayfası boş, bitmesine 6 aydan çok olan pasaport.

– Uçak bileti, ulaşım ve kalınacak yer rezervasyonları. Rusya’da kalacağınız her günün kapsanması gerekli.

– Vesikalık fotoğraf, beyaz arka fonlu 3,5×4,5 cm boyutlu, standart.

– Rusya Federasyonu tarafından yetkilendirilmiş bir acente tarafından çıkarılmış Voucher ve garanti belgesi.

– Rusya büyükelçilik sitesinden eksiksiz doldurulmuş, çıktısı alınmış ve tarafınızdan imzalanmış başvuru formu.

Pasaport, rezervasyon ve fotoğraf kısmı kolay elbette. Booking.com rezervasyonları, vize almanıza yetiyor. Ama başvuru formu doldurma ve özellikle orijinal Voucher bulma kısmı biraz cafcaflı. Bu konularla ilgili olarak kendi deneyim ve önerilerimi sizlerle paylaşmaktan mutlu olacağım.

Ön bilgi: Tüm başvuru süreçlerini sizin için takip edecek, Voucher belgesini de sağlayacak ikincil aracı firmalara da başvurabilirsiniz. Çok daha zahmetsiz olmakla birlikte biraz daha tuzlu olacaktır bu tabii, ben telefonla aradığım bir şirketin tüm işlemler için 200 $ gibi uçuk bir para istediğine şahit oldum. Bu parayı vermek istemiyorsanız bazı işleri kendiniz halletmek durumunda kalacaksınız. Ama zamanınız varsa bence bunlarla uğraşmaya kesinlikle değer.

Başvuru formunun doldurulması
Bu linkte bulacağınız online başvuru formu doldurulmadan başvuru tamamlanmıyor. Formda standart bir Schengen vizesi başvuru formuna benzer bilgiler veriyorsunuz. Sadece sizin bu seyahatinizi hangi tur şirketi vasıtasıyla gerçekleştirdiğiniz kısmını Voucher’dan gelecek bilgilere göre doldurmanız gerekecek. Rusya turistik vizesi, sadece tek veya çift girişli olarak veriliyor ve 1 aydan uzun alınamıyor. Çift giriş, mesela Moskova’dan Petersburg’a geçerken Minsk’e de uğramak isteyenler veya Trans-Sibirya yapıp gitmişken Kazakistan’a, Moğolistan’a falan geçip geri dönmek isteyenler için mantıklı. Bu başvuru formunu kısmen doldurup, verilen başvuru numarasıyla birlikte daha sonra kaldığınız yerden devam etmeniz de mümkün. Formu 1 ay veri tabanında tutup sonra siliyorlar.

Rusya’dan Voucher Alınması
Hem bürokratik, hem de maddi olarak tam bir lüzumsuzluk örneği olduğunu düşündüğüm Voucher, Rusya vizesinin en belalı kısmı bana göre. Sırf birileri nemalansın diye icat edilmiş gibi adeta, çünkü esasen seyahat planınızı tam olarak Rusya Federasyonu’na sunma amacı taşısa da arkasından dolanmak çok kolay. Aslında aracı firmalarla parası karşılığında çok kolay alınabiliyor, ancak sağa sola gereksiz para dağıtmamak için bu belgeyi kendi yöntemlerimle almayı deneyince biraz zorlandım.

“Voucher belgesi nedir?” diye soracak olursanız, sizin Rusya’da geçireceğiniz süre boyunca hangi şehrin hangi otellerinde kalacağınızı gösteren bir kağıt parçası aslında. Üzerinde Rusya’da bulunacağınız tarihler, bu tarihlerde kalacağınız oteller ve otel ücretlerinin tamamen ödenmiş olduğu gibi bilgiler yer alıyor. Üzerinde yazan şirket, sizin tur şirketiniz gibi oluyor. Yani aslında bütün rezervasyonları siz yaptığınız halde sanki onlar sizin yerinize sizin otelinizi ayarlamış gibi gözüküyor. Rusya’yı tamamen kendi planlarınıza göre ziyaret etseniz bile bir tur şirketinin adeta “kefil” olması bekleniyor. Çok önemli bir ayrıntı değil bu. Voucher’ın son derece standart bir formatı var, şirketler için 5 dakika sürmüyordur hazırlaması, elektronik versiyonları ise otomatik hazırlanıyor. Onun yanında konfirmasyon belgesi ve şirketin size garantör olduğuna dair bir garanti belgesi (garantiynoe pismo) de voucher’ın yanında geliyor, bunları da unutmayın (Garanti belgesi şart mı, emin değilim ama aracı firmalar onu da gönderiyor). Başvuru sırasında voucher sizde kalıyor, konfirmasyon ve garanti belgesini alıyorlar. Asıl voucher kısmını, Rusya’ya giriş yaparken pasaportla birlikte sınır kapısı memuruna veriyorsunuz, kontrol ediliyor.

Şimdi şöyle bir durum var: Yukarıda da belirttiğim gibi bu belgenin Rusya’da onaylı bir seyahat acentesi-tur şirketi tarafından ıslak imzalı ve mühürlü şekilde getirilmesi gerekiyor. İnternetteki birçok kaynakta da bu şekilde yazıyor. Bu ifade büyük oranda doğru olsa da benim başvuru sürecinde öğrendiğim küçük ama kritik bir detay var, onu az sonra anlatacağım.

Voucher belgesini almanın temelde 3 yolu var diyebiliriz:

1) Bizzat kalacağınız otel-hostelle temasa geçerek tarafınıza kargoyla göndermelerini istemek. Denemesi bedava olan bu yöntemde olumlu yanıt alma ihtimaliniz düşük. Ben birçok yeri denedim, ya böyle bir hizmetleri yoktu, ya yanıt bile verme gereği duymadılar, ya da beni 2. yönteme yönlendirdiler. Ama gönderen otel-hosteller olduğunu biliyorum, şans meselesi, bir de kargo ücretinin ne kadar tutacağını kestirmek güç.

2) İnternette sadece voucher sağlamak için var olan sitelerden yardım istemek. İnternette bulacağınız birçok voucher sitesi, hotelspro.com sitesinin altyapısını kullanıyor. Bu sitedeki forma gerekli bilgilerinizi yazdığınızda voucher ve diğer belgeleriniz otomatik olarak hazırlanıyor. Eğer sadece elektronik versiyonunu isterseniz 1500 RUB, kağıt olarak tarafınıza gönderilmesini isterseniz ücret 9000 RUB (şu anki kurla 900 küsur TL) gibi abuk ücretlere ulaşıyor.

Ben araştırmalarım sırasında farklı bir siteye denk geldim. Saint-Petersburg.com sitesinde, “eğer sadece elektronik ortamda hazırlanmış bir voucher’a ihtiyacınız varsa” voucher’ı ücretsiz alabilmeniz mümkün. Sitede de anlatıldığı gibi tek yapmanız gereken, rezervasyonlarınızı bu sitedeki booking.com linki üzerinden tamamlamanız. Buradan rezervasyon yapıp, rezervasyon numaralarını verip formu doldurduğunuzda kısa süre içinde elektronik ortamda voucher’ı yolluyorlar, ben aldım ve tamamen ücretsiz.

Tabii ben o sırada belgenin renkli çıktısının değil, mutlaka ıslak imzalı orijinalinin elimde olması gerektiğini düşündüğümden bu kişilerle yeniden temasa geçtim, yanıt gelmeyince St. Petersburg’da yaşayan bir arkadaşımı araya soktum, ilgili kişilerle telefon görüşmesi bile yaptı arkadaşım. Hatta St. Petersburg’daki yerlerine gidip belgeyi alıp bana postayla yollaması seçeneğini bile düşündük. Ama şirket yine mail’lerime yanıt vermeyince arkadaşımı boşuna uğraştırmak istemedim, vazgeçtim.

3) Yukarıda söylediğim gibi Türkiye’deki bir aracı şirketten bizzat elektronik yoldan veya postayla istemek. İnternette basit bir aramayla bol miktarda şirket bulabilirsiniz. Benim kullandığım şirket postayla gönderim karşılığında 40 $ istedi, 35 $’a anlaştık. İsimlerini vermeyeceğim ama sağolsunlar, süreçte çok yardımcı oldular. Belge 1 günden kısa sürede elime ulaştı (belli ki Moskova’dan değil, İstanbul’dan geldi). Yine de 35 $ az değil.

Bu yazıyı yazmamın temelde tek bir nedeni var desem yeridir. Çünkü anlattığım diğer her şey, başka internet sitelerinde bulabileceğiniz bilgiler aslında. Ama benim vize alana kadar bilmediğim, başka bir yerde de okumadığım bir olay var ki aslında tüm süreci benim için çok daha kolay kılabilirdi.

O bilgi şudur: Rusya’nın İstanbul Konsolosluğu mutlaka orijinal voucher belgesi verilmesi konusunda ısrarcıymış, buna mukabil Ankara’daki büyükelçilik kaliteli renkli çıktıları da kabul ediyormuş. Bu bilgi, Ağustos 2018 itibariyle doğrudur ve bizzat Ankara’da yetkili bir kişi tarafından bana söylenmiştir. Nitekim ben de elektronik voucher’un renkli çıktısıyla vize almayı başardım. Siz bunu deneyeceksiniz mutlaka VFS ile iletişime geçip önce bir sorun, olumlu yanıt alırsanız buna göre devam edin.

İşin saçma sapanlığını lütfen karıştırmayın. Aynı ülkenin bir başka ülkedeki iki farklı misyonu, bu kadar önemli bir konuda nasıl olur da farklı işleyişlere sahip olur, dahası yetkili kişiler bu konuyu biz müşterilere nasıl böyle açıkça söyler, günlerdir bu konuya net yanıt bulamadım. Uçak biletlerimi, daha önemlisi önceden plânladığım ve çok önemsediğim bu geziyi yakmamak için fazla soru sormadan işi kurallara uygun şekilde bitirmeye odaklandım.

Nizami Voucher’ın yanında tüm otel rezervasyonlarımı, göreceğim şehirler arasındaki tren biletlerimi ve uçak biletlerimi gösterdiğim başvuru belgelerim, büyükelçilik tarafından reddedilebileceği korkusuyla aracı firma VFS tarafından hiç alınmadı. Çünkü aracı firmadan aldığım orijinal voucher’da sadece Moskova’da kalacağım hostelin adı yazılıydı. Rezervasyon gösterdiğim her otel ve hostelin adı, hatta kalmayıp günübirlik ziyaret ederek geçeceğim şehirlerin adı Voucher’da yazılı olmalıymış, VFS’de böyle söylendi. Saint-Petersburg.com sitesinde bana gönderilen elektronik voucher’da gerçekten tüm otellerim tarihleriyle birlikte tek tek yazılmıştı, ama artık oraya dönüş yoktu tabii. Günlerdir bu işlerle uğraşmanın verdiği baygınlık hissiyle eve gittim, ücretsiz rezervasyonlarımı iptal ettim ve gidiş dönüş uçaklarımın olduğu Moskova’dan başka hiçbir yere gitmeyecekmişim gibi tüm seyahat süremi kapsayan bir başka rezervasyon yaptım Moskova’da bir hostelden. Tren biletlerimden hiç bahsetmedim. Ertesi gün gidip bu şekilde ve aynı Voucher’la başvuru yaptım ve haftaya vizemi aldım.

Bu işler konusunda çok tecrübeli olan, Voucher hizmeti satın aldığım şirketin sahibi olan beyefendiyle uzun bir telefon görüşmesi yaptığımda bana, Rusya gibi memleketlerde bürokrasinin saçma sapan olduğunu, ne kadar fazla belge sunulursa o kadar fazla soru sorulacağını söyledi. Az belge her zaman daha az kafa karışıklığı demek. Açıkçası bunu ben de içten içe tahmin ediyordum, ama dürüstlüğün her yerde işe yarayacağına inandığımdan ilk başvurumu tamı tamına doğru belgelerle yaptım. Ama Voucher-Seyahat planı uyumu o kadar önemliymiş ki bu başvuru denemem baştan reddedildi, ben de Voucher’a uygun bir seyahat planı gösterip vizeyi ancak öyle alabildim. Ha siz isterseniz firmanızla konuşup farklı bir voucher göndermelerini elbette isteyebilirsiniz. Rusya’ya sorunsuz girebilirsem kapıdaki prosedürü de ayrıca anlatacağım.

Rusya Vizesine Ankara’dan Nasıl Başvuru Yapılır?
Bu konuda da yaygın bir yanlış bilgi olduğunu düşünüyorum. Rusya vizesiyle ilgili Google arama sonuçlarını hep aracı şirketler domine ettiğinden bu normal tabii. Şirketler başvuruların kendi üzerlerinden yapılmasını sağlayarak 3 kuruş daha fazla kazanmak isterler, bu nedenle aslında Rusya Büyükelçiliği’nden de şahsen turistik vize başvurusu yapılabildiğini pek belirtmezler. Ama ben büyükelçilik sitesini kurcalayarak şahsi başvuru için randevu veren bir link buldum. Bu söylediğim Ankara için geçerli, İstanbul ya da diğer konsoloslukları bilmiyorum. Ne yazık ki kendi gidiş tarihime uygun bir randevu tarihi ve saati bulamadığımdan bizzat tecrübe etme imkanım olmadı. Çünkü en yakın randevu tarihleri yaklaşık 1 ay sonrasına aitti ve benim için fazlasıyla geç bir zamandı. Buradan çok sınırlı başvuru aldıklarını ve bunların da hızla dolduğunu anlayabiliriz. Siz aracı firmalara ekstra para vermemek için yeterince erken davranırsanız yer bulabilirsiniz. Bir de istediğiniz tarihlere yer yoksa bile arada kontrol edin, çünkü önceden dolu görünen tarihlerin boşaldığına da şahit oldum.

Ama büyükelçilikte randevuyu denk getirmek zor olacaktır, bu durumda resmi “öncelikli” aracı kurum VFS’den başvuru yapacaksınız demektir. Ankara’da Rusya işlerine bakan şubeleri Esat’ta Tahran Caddesi’nde, Dünya Ticaret Merkezi binasında. Randevu almanıza gerek yok, zaten internet üzerinden randevu almaya çalıştığınızda başaramayacaksınız. 70 $ standart başvuru ücretinin yanı sıra 35 $ servis ücreti alıyorlar. Ekspres olmayan başvurular 4 iş gününde falan bitiyor. Pazartesi başvurursanız cumaya, salı başvurursanız öbür pazartesiye vizeniz -ya da bir ihtimal red yanıtınız- çıkmış olur. Maalesef bu 105 $’ı yalnızca nakit olarak ve dolar cinsinden kabul ediyorlar. Yanınızda dolar bulundurmanız gerekiyor başvururken. Ben 3 kere, büronun açılış saati olan sabah 9’da orada hazır bulundum, 3 seferinde de benden başka müşteri yoktu. Güvenlikçi arkadaş ve orada çalışan görevlilerle neredeyse kanka oluyordum artık. Yani erken giderseniz pek kuyruk beklemeyeceğinizi söyleyebilirim.

Rusya Vizesi Neye Benziyor?
Biraz da vizenin kendisinden bahsedeyim. Vizenin üst tarafında tek veya çift giriş olduğu, vizenin verildiği tarih, ziyaret edeceğiniz tarih ve kaç gün kalacağınız yazılı. Ülke “Turtsiya” ve verilen konsolosluk “Ankara” (Анк) ifadeleri var. Altında adınızın hem Latin hem de Kiril alfabesiyle yazılmış kısmı, pasaport no, doğum tarihi ve cinsiyet (erkek için mujçina, kısaca муж) yazıyor.

Bunların altındaki ziyaret amacı kısmı, “Turizm 004” (туризм 004) koduyla verilmiş. Bu kod, Rusya’nın standart umumi turist vizesinin kodu. Ticari ya da daha farklı bir amaçla gitmiyorsanız sizlerin de vizesinde bu yazacak.

En altta ise davet eden şirket bölümü var. Burada da size voucher sağlayan şirketin adı ve bulunduğu şehir yazıyor, yandaki sayılar ise voucher’da size gelen, başvuru formunda kullandığınız “reference no”, “confirmation no” ve ülkeye giriş tarihinin 6 haneli kısaltması.

Umarım bu yazı, okuyanları biraz olsun aydınlatabilecek, aracı firmalara olabildiğince az para yedirmenize yardımcı olabilecek niteliktedir. Belgeleriniz muntazam olduysa işiniz kolay, ama Voucher’a uygun bir plânınız yoksa biraz başınız ağrır. Tekrar ediyorum, bu söylediklerim Ankara’dan başvuru yapacaksanız tam olarak işinize yarar. İstanbul için bir söz veremiyorum.

İletişim

Bu yazıyla ilgili sorularınızı, yazıya yorum yaparak bana iletebilirsiniz. Ancak sizden ricam, önceki yorumları da okumanız, belki de aynı soru önceden sorulmuştur.

Burak, gezmeye meraklı bir beyaz yakalıdır.

17 Yorum

 • Ömer Berkem

  Merhabalar. Öncelikle iyi günler. Yazınızı okudumtan sonra planladığımız Moskova seyehati için daha fazla bilgi edindim. Teşekkür ederim. Ancak bir sorum olacak. Bu bahsettiğiniz Voucher Belgesi ile internet üzerinde çok güvenilir ve sağlıklı sitelere denk gelemedim. Acaba Mail üzerinden gönderme ihtimaliniz olur mu? Teşekkür ederim şimdiden. Sağ olun.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Ömer Bey,

   Açıkçası ben de internet üzerinden bulduğum bir acentenin üzerinden voucher aldım. Sanırım söylediğim yöntem dışında bir yöntem yok. Benim kullandığım şirketi tekrar araştırdım ancak internette bulamadım. Bırakmış olabilirler.

   Umarım söylediklerim işinize yaramıştır. Size iyi gezmeler dilerim.

 • Hüseyin Baskan

  Hocam öncelikle güzel yazı için teşekkürler . Bende Vfs üzerinden başvuru yapacağım . Bende renkli pdf şeklinde voucher belgem var . Yalnız kafama takılan referans no hangisi oluyor ben onu tam çözemedim . Referans no gibisinden bir yazı yazmıyor. Anketi doldururken istiyorlar . Tam emin olamadığımdan doldurmadım anketi .

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   Referansa numarası, linkini verdiğim sayfada da altı çizildiği şekilde, alt tarafta “реестровый номер” yazan kısımdır.

   Bilginize,

  • Zeynep

   Hüseyin Bey,
   PDF ile başvurunuz olumlu sonuçlandı mı?
   Ben Nisan ayına konsolosluktan randevu aldım. Şansımı PDF ile denemek istiyorum. Sizin deneyiminiz sonucunu merak ediyorum.

   Değerli geckalmisyolcu,
   Bu faydalı bilgiler için ne kadar teşekkür etsem azdır. Kendi başvuru deneyimimi sonuçlanınca ben de buradan paylaşarak bilgilerin güncellenmesine katkı sunmak istiyorum.

   Herkese kolay gelsin.

 • ayşe

  Ben de bu hafta başvuru yapacağım. Yazınızı güne 5 kez okuyorum gözden bi şey kaçırmayım diye. Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Teşekkürler bilgilendirme için umarım ben de alabilirim vizemi

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Ayşe Hanım,

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Umarım hiçbir sorun yaşamadan vize alabilirsiniz. Güzel haberlerinizi duymak isterim.

   Keyifli gezmeler diliyorum size.

   • Ayse

    Heeeeeey güzel haber, vizemi sorunsuz aldım. Gereksiz yere voucher parası almadım. VFS’den başvurdum oradaki görevli beni turizm acentasına yönlendirdi ısrarla. Ben de daha önce bu şekilde alanlar olmuş dedim. Belgeniz dönebilir vs dediler ama şansımı denemek istedim ve sorunsuz bi şekilde vizemi almış oldum. Siz olmasanız gereksiz yere voucher parası verecektim:)

    Haftaya gidiyorum gitmeden yine yazınızı okuyacağım:)

    • Geç Kalmış Yolcu

     Merhabalar tekrar,

     Güzel haberler duyduğuma sevindim, kendim kullanamasam da önerdiğim yöntemlerin işe yaradığını duymak beni gerçekten mutlu ediyor 🙂

     Umarım Rusya’da da çok güzel zaman geçirirsiniz. Keyifli gezmeler diliyorum.

 • Ercan

  Merhabalar,
  Yazınız oldukça aydınlatıcı olmuş. Sormak istediğim birkaç husus var;

  Verdiğiniz linkten başvuru yapıldığında vizenin çıkma süresiyle ilgili bir bilginiz var mı ? Aracılarla olduğu gibi 4 günde çıkar mı yoksa birkaç hafta bekletirler mi ?

  Ankara başvuruları için Voucher’ı elektronik olarak alıp kaliteli çıktı alınırsa kabul edilir demişsiniz. Bunu deneyen var mı acaba kesin olarak kabul edilir mi ?

  İyi günler.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar Ercan Bey,

   Bizzat büyükelçilikten başvurduğunuzda sürecin farklı bir hızda ilerleyeceğini sanmıyorum. Yine 1 hafta içinde sonuca bağlarlar diye düşünüyorum.

   Öte yandan yazıda da belirttiğim gibi ben o şekilde başvurumu yaptım, ancak tabii ki Rusya Büyükelçiliğinin yaklaşımına kefil olamam, kesin ifadeler kullanamam.

   Umarım sorun yaşamadan bu süreci atlatırsınız, iyi akşamlar dilerim.

   • Ercan

    Tekrardan merhabalar, vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda vize başvurumu doğrudan büyükelçiliğe yaptım. Belirtmiş olduğunuz internet sitesinden de voucher işini hallettim. Güzel bir renkli çıktı aldım ve hiç bir sorun yaşamadan vizemi aldım. Süre olarak da Salı günü başvurdum ve Cuma sabah vizem hazırdı. Bu sayede yaklaşık 80 dolar tasarruf etmiş oldum. Verdiğiniz bilgiler için tekrardan teşekkür ederim.

    • Geç Kalmış Yolcu

     Tekrar merhaba Ercan Bey,

     Sorun yaşamadan vizenizi almanıza çok çok sevindim 🙂 Umarım Rusya geziniz de keyifli geçer. İyi akşamlar dilerim.

 • Emre

  Merhaba, yazınız çok güzel ve aydınlatıcı. Önümüzdeki Mart ayında uçak biletimi aldım. Aracılar vasıtasıyla vize alırsam 200 usd talep ediyorlar. Açıkcası resmen sömürüyorlar. Büyükelçilikten randevuyu 1 şubata aldım. Tek eksiğim voucher belgesi. Nasıl temin edebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Emre Bey,

   Yazıda bahsettiğim gibi, benden de tüm işlemler için 200 dolar isteyen yerler oldu. 3 yöntem var Voucher için yazıda açıkladığım. Randevuya az bir zaman kalmışken en güvenli yöntem, aracı firmadan 35-40 dolara Voucher almak, ama otelinizle iletişime geçip onlara da bir sorun derim.

 • Serhan

  Merhabalar,

  Yazınız çok yardımcı oldu lakin bir sorum var;
  İnternette bana voucher temin edebilecek şirketleri arattığımda pek sağlıklı veri elde edemedim ben. Bulduklarıma da güvenebilir miyim bilemedim. Siz kiminle iletişime geçtiniz acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir