Uzhorod-Kyiv Treni
Ukrayna,  Ülkeler

Ukrayna’da Tren Yolculuğu

Son güncelleme tarihi: 12 Eylül 2019

Kesinlikle yaşanması gereken farklı bir deneyim. Ben daha önce hiç yataklı vagonda seyahat etmediğim için bana bu kadar acayip gelmiş de olabilir tabii. Öncelikle şunu söylemek lazım, gördüğüm kadarıyla Ukranya’da tren biletleri çabuk bitiyor. Bu yüzden seyahat planınız netleştiyse gitmeden biletleri almakta fayda var. Ukrayna’nın resmi tren yolu kurumu olan Ukrzaliznytsia’nın sitesinden bilet satışı yapılıyor (Bilet alırken yatak ve çay seçeneği de çıkıyor, ben sadece yatak aldım, siz de “bed linen” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun). Yanınızda çıktıyı götürüp istasyondaki gişeden bileti alabilir veya trende kondüktöre doğrudan çıktıyı verebilirsiniz. İstasyonlarda gişe görevlileriyle iletişim kurmakta zorlanabilirsiniz. Trende biletinizi alıyorlar, yolculuk sonunda restoranlarda garsonların hesabı getirdikleri cüzdan gibi birşeyin içinde geri getiriyorlar. Herhalde aynı bileti başkaları da kullanmasın diye, o nasıl olacak anlamadım ama başka bir mantık da bulamadım.

Beni Lviv’den Kiev’e götürecek trenin ilgili vagonunda yerimi buldum, bir tarafta 4 yatağın bulunduğu kapısız bir kompartıman kısmı vardı, aradaki dar koridorun diğer tarafında ise karşılıklı iki koltuk ve ortalarında bir masa vardı. Yataklı aldığımdan emindim ama “bilmediğim birşey vardır rezil olmamayayım” diye koltuğa iliştim. Trenin ilk durağı olmadığı için önceki şehirlerde binenlerin bir kısmı bilmem kaçıncı uykusundaydı, içerisi de aşırı sıcaktı, hatta ortada bizde pikniğe giden dayılar gibi beyaz atletlerle dolaşan adamlar geziniyordu. Biraz sonra kondüktör elinde bir poşet içinde çarşaf takımıyla geldi. Ortadaki masayı katladı, yatak oldu. İstifimi bozmadan yatağı yapmaya başladım. Sonra tekrar geldi, “Yerin orası değil, üst taraf” dedi sanırım, hareketlerinden öyle anladım. Üstte yatak yoktu, benim acemi hareketlerimi görünce, eşya konulan yeri ters çevirerek orayı da bir yatak haline getirdi. Yatağı oraya taşıdım, ancak benim gibi boyu çok uzun olmayan, 1.80’e yakın biri bile o yatağa sığamadı. Azıcık kıvrıldım, bacaklarımı büktüm, bir yandan daracık yataktan yere düşer miyim sorusu sürekli aklımın bir köşesindeydi. Karşımdaki kompartımanda sevgili olduklarını zannettiğim iki genç aynı ranzaya nasıl sığdı, hiç akıl erdiremedim (Sabahleyin kondüktör onları uyardı zaten, sanıyorum yasak olduğunu söylüyordu). Neyse ki yorgunluktan hemen uyuyakaldım, varacağımız yere 1 saat kala kondüktör uyandırana dek de düşmeden uyumayı başardım. Hemen vagon kapısının yanında olduğum için kapı açıldıkça içini hayal bile edemediğim tuvaletten hoş olmayan kokular burnuma doluyordu. Kyiv-Pasazhyrskyi’ye gelene dek neredeyse herkes yatağını topladı, ben de onlar gibi topladım ve unutmayacağım bir tren yolculuğu sona erdi.

Lviv-Kiev Treni
Yataklı vagonun iç kısmı

Bu bahsettiğim yolculuğun bedeli yatak dahil 133 hrivna (15 TL) civarındaydı. Kiev’den Lviv’e dönüşte biraz daha yeni ve rahat bir kompartımandan bilet almışım, o da 330 hrivna (37-38 TL) gibi bir fiyata mal oldu. Ukrayna’da şehir değiştirmek için en uygun yol gibi göründü bana. Her şekilde çok ucuz olan bu trenleri sırf bu deneyimi yaşamak isteyenlere tavsiye edebilirim.

Sizlerden gelen sorular ışığında bazı ek bilgiler vermek isterim:

* Kiev’e gideceklerin, yukarıda verdiğim sitede Kiev değil ‘Kyiv’ yazmaları gerekiyor. Kiev’e merkez istasyonu Passazhirskiy’dir. Kyiv-Pas olarak da geçer.

* Tren süreleri bindiğiniz trene göre değişmekle birlikte Kiev – Lviv treni yaklaşık 8 saat, Kiev – Odesa treni ise 9-10 saat civarında sürmektedir.

İletişim

Bu yazıyla ilgili sorularınızı, yazıya yorum yaparak bana iletebilirsiniz. Ancak sizden ricam, önceki yorumları da okumanız, belki de aynı soru önceden sorulmuştur.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir