Gezi

Balkanlarda Otobüsle Sınır Geçişleri – Bölüm 2

Son güncelleme tarihi: 31 Temmuz 2019

Ön bilgi: Aldığım sayısız sorunun ardından zorunlu bir açıklama yapıyorum. Ben seyahat danışmanı değilim, bu yüzden lütfen “şu tarihte şu ülkeye gideceğim, oradan şuna gideceğim, şu sınır kapısında sorun olur mu” türü sorularınızı yanıtlayamayacağım. Yazının içinde bildiğim, karşılaştığım her şeyi anlatıyorum zaten. Bilginize.

Geçmiş zamanda yazdığım Bosna Hersek – Hırvatistan sınır geçişleri yazısıyla ilgili çok fazla mesaj aldım. Tabii bunların neredeyse tamamı Hırvatistan’a kaçak yollardan girebilme konusunda öneri isteyen mesajlardı, ben o şekilde gitmediğim için haliyle yardımcı olamadım. 2. Balkan gezimin ardından yine de sınırlarda yaşadıklarımı kısaca paylaşmak istedim, her ne kadar herhangi bir Avrupa Birliği ülkesine geçmemiş olsam da.

Makedonya, Karadağ ve Sırbistan’ı gördüğüm bu gezide 3 kez gece otobüsüne binip 1 veya daha çok kez sınır geçişi yaptım. İlki Üsküp’ten Podgorica’ya yaptığım yolculuktu. Üsküp zaten Kosova’ya çok yakın olduğundan Üsküp otobüs garından (Transporten Centar) minibüse bindikten yaklaşık 45 dakika sonra sınıra varıyorsunuz. Sınıra varınca içerideki herkesin kimlik ve pasaportları toplandı. Kalabalık olmadığımızdan işler kısa sürdü, 15 dakikada Kosova sınır kapısına geçtik. Elezhan veya Hani i Elezit kapısında Kosova polisi pasaportları topladı. Makedonya çıkışı için mühür vurulmadı, ama Kosova girişinde Kosova mührü vurulmuştu. Aracımız direkt Karadağ’a geçmek yerine bir de Arnavutluk topraklarına girdi, burada bir kez daha kontrole girdik, ardından pasaportlarımız bize gelmeden Karadağ’a girdik. Pasaportlarımız geldiğinde Arnavutluk mührü yoktu, Karadağ giriş mührü vardı.

İkinci yolculuğum Podgorica’dan Belgrad’a oldu. İki ülkenin iki sınır kapısında geçirdiğimiz toplam süre 50 dakika civarındaydı. Geçmiş tecrübelerime kıyasla kısa sayılabilir ama ilk kez burada otobüsün içinin deli gibi arandığını gördüm. Önce Karadağ, sonra Sırp polisi otobüse girip sadece pasaportları almakla kalmadı, otobüsün içini bayağı detaylı bir şekilde aradı. Üst bagajları, insanların el çantalarını ciddi ciddi karıştırdılar. Herhalde şüphelendikleri birkaç kişiyi de dışarı aldılar (ben son derece Ortadoğulu tipimle nasıl polislerin şüphesini çekmedim, hala şaşkınım). Aralardaki konuşmaları anlamadım ama ‘sigara’ gibi birkaç sözcüğü çözdüm. Acaba otobüste sigara vs. gibi kaçak mal mı arıyorlardı, onu bilemiyorum. Ama bana yönelik herhangi bir soruşturma olmadı. Pasaportuma sadece Sırbistan giriş mührü vuruldu (Gostun).

Sırbistan’ın Karadağ’la olan sınır kapılarından Gostun’da vurulmuş giriş mührü. Bu adı gittiğim her hostelde telaffuz etmek zorunda kalacaktım.

Son otobüs yolculuğum, Belgrad’dan Türkiye’ye dönüş uçağım için Üsküp’e gittiğim yolculuktu. Niş Ekspres’in otobüsünde birçok kişi Niş’te inince otobüsümüzde Makedonya’ya geçen sadece 4-5 kişi kalmıştı, bu yüzden Sırbistan çıkışında hep beraber otobüsten indik. Benim dışımda herkes kimlikle geçiyordu, tek pasaport bendeydi. Sırbistan sınır memuru pasaportumu incelerken hangi sınır kapısından ne zaman ülkeye giriş yaptığımı sordu, Gostun mührünü gösterdim. Biraz seyahat amacımla ilgili sorular sordu. Ve pasaportumu karıştırırken Kosova mührünü gördü. Son derece meraklı ve şüphelerini belli eden bir sesle “Kosovo?” dedi. Bunu derken eline meşhur ‘iptal’ mührünü almıştı bile. Makedonya’dan Karadağ’a geçerken otobüsün oradan geçtiğini, Kosova’da kalmadığımı anlattım. Zaten Sırbistan’a 3. bir ülkeden yaptığım girişi belgeleyen mühür meydandaydı, iptal mührünü basmadan pasaportumu geri verdi. Bu açıklamalarıma gerek bile yoktu elimde Sırbistan giriş mührü olduğundan. Makedonya kapısında da herhangi bir mühür vurulmadı. Böylece 1 hafta içinde 10. pasaport kontrolünden de geçmiş oldum.

Daha önceki Bosna-Hırvatistan yolculuklarımda zaman zaman denk gelmiştim, bagaja çanta koyarken ekstra para isteyebiliyorlar. Hırvatistan’da 8 kuna (yaklaşık 1 €) istemişlerdi mesela. Bu yolculuğumda Makedonya’da almadılar ama Karadağ ve Sırbistan’da istediler. Karadağ’da yine 1 € verdim. Sırbistan’da 150 RSD istediler, üzerimde yeterince dinar olmadığını söyleyince bagaja almadılar, yanında götür dediler. Otobüs boştu zaten, biraz canıma minnet oldu bu.

Sırbistan-Kosova Geçişi Hakkında

Anlattıklarım ne demek istiyor, onları biraz açıklamaya çalışayım. Öncelikle şu Kosova-Sırbistan mühür savaşına biraz açıklık getireyim bilmeyenler için. Bilindiği gibi Kosova 2008’de Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etti. Aralarında Türkiye’nin ve bazı AB ülkelerinin de bulunduğu bazı ülkeler bu bağımsızlığı tanıdı. Ancak elbette Sırbistan tanımadı, Sırbistan’daki bütün haritalarda, magnetlerde Kosova Sırbistan’a dahil gösteriliyor. Birçok duvarda, yolda spreyle yazılmış “Kosovo je Srbija” (Kosova Sırbistan’dır) türü yazıları bolca görüyorsunuz zaten. Bu nedenle Sırbistan’a Kosova üzerinden girmek isteyen bizim gibi 3. ülke vatandaşları sorun yaşıyor. Sırp veya Kosova vatandaşları için sorun yok, kimlikle iki tarafa da geçebiliyorlar. Olayın özü şuraya dayanıyor, Sırbistan hala Kosova’yı kendi toprağı olarak kabul ettiğinden Kosova üzerinden Sırbistan’a geçtiğinizde görevli Sırp memurları, pasaportunuzda bir ‘Sırbistan’ giriş mührü görmek istiyor. Ancak pasaportta sadece Kosova mührü varsa ülkeye nereden girdiğinizi ‘kestiremiyorlar’ ve ülkeye sokulmuyorsunuz. Sırbistan’a bu sebeple başka bir ülke üzerinden, Makedonya olur, Karadağ olur, Bulgaristan olur, bağımsızlığı Sırbistan devleti nezdinde tanınmış bir ülkeden geçmeniz gerekiyor. Kosova-Sırbistan sınır kapılarında geri çevrilenler bu söylediğim ülkelere yönlendiriliyor.

Kosova’nın Makedonya sınırındaki Hani i Elezit sınır kapısı giriş mührü
Bu da iptal edilmiş bir Kosova mührü. Resim bana ait değildir.

Ben bu mevzuyu bildiğim için Sırbistan’a ilk girişi Karadağ’dan yapacak şekilde planlarımı önceden belirlemiştim. Bu yüzden Karadağ’dan Sırbistan’a Gostun sınır kapısından girerken herhangi bir sorun yaşamadım. Aynı şekilde Sırbistan’dan çıkarken Kosova mührümü Sırp memur görmüş olsa da yine sorun çıkmadı. Önemli olan, son 3 ay içinde vurulmuş, geçerli bir Sırbistan giriş mührünü pasaportunuzda gösterebilecek durumda olmanız. Siz seyahat planınızı yaparken mutlaka bunu göz önünde bulundurun, lüzumsuz bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız Kosova’dan direkt Sırbistan’a geçmeye çalışmayın.

2. mevzu, pasaportlardaki mühürler konusu… Yukarıda anlattığım üzere bu eski Yugoslavya ülkelerinden (Arnavutluk hariç) birçok kez kapıdan girip çıkmama rağmen hiç çıkış mührü vurulmadı, sadece zaman zaman giriş mühürleri vuruldu. Buradan da bu ülkeler arasında bir çeşit sınır geçiş anlaşması olduğunu, bir eski Yugoslav ülkesinden başka bir eski Yugoslav ülkesine geçerken çıkış mührü vurulmadığını, -eğer son 3 ay içinde giriş çıkış yaptıysanız- bir başka eski Yugoslav ülkesine girerken giriş mührü de vurulmadığı sonucuna vardım. Kosova mührü tek istisna oldu, nedenini bilmiyorum. Ama burada istisna kaideyi bozmuyor desem yeridir. Yine de bu tür bir Balkan gezisi, pasaportunuzu bayağı karman çorman edecektir çünkü buralardaki memurlar boş buldukları yere mührü yapıştırıp geçiyor.

3. olarak da, 1. açıklamada belirttiğim mevzularla ilişkili bir başka konuya değinmek isterim. Sırbistan’da kaldığım hostellerde, oldukça ayrıntılı ve sorgulu bir check-in işlemine maruz kaldım. Hosteldeki görevli pasaportunuzdaki geçerli Sırbistan giriş mührünü mutlaka görüyor, ülkeye hangi kapıdan girdiğinizi anladıktan sonra bilgisayarlı sisteme giriş kapınızı, giriş tarihinizi ve diğer pasaport bilgilerinizi kaydediyor. 2 farklı şehirde 2 farklı hostelde kaldım ve 2 seferde de bu işlemler titiz bir şekilde tekrarlandı. Belgrad’daki hostelde işlemlerin yapıldığı bilgisayarın ekranını görme fırsatı buldum, benden önce girişi yapılan 20 kişinin 15 tanesi falan Suriye uyrukluydu. Bu aşırı kontrolün nedeni de Suriyeli göçmenler olsa gerek. Zaten Belgrad’daki otobüs garının hemen yanındaki parkta ‘çimlere basmayınız’ yazısının Sırpça, İngilizce ve Arapça yazılması, benim açımdan aydınlatıcı olmuştu.

Belgrad’daki bu parkın çimlerine bayağı bir Suriyeli basmış olsa gerek zamanında. Şu an ortam sakin.

Özet geçersem, eski Yugoslav ülkelerinden AB’ye girmiş Hırvatistan ve Slovenya’yı saymazsak bu ülkeler arasında otobüsle geçişler gayet rahat ve olanaklı. Sadece Kosova-Sırbistan gerginliğini aklınızda bulundurun, gereksiz bir dertle karşılaşmayın.

İletişim

Bu yazıyla ve diğer yazılarımla ilgili her türlü sorunuzu, yazıların altına yorum yaparak bana iletebilirsiniz.

Burak, gezmeye meraklı bir beyaz yakalıdır.

102 Yorum

 • Sıla

  Merhabalar öncelikle emeklerinize sağlık. Çokça yardımcı oldu bana. Ama tam olarak benim Rotama veya kafamdaki soruya cevap olacak bir yorum göremediğim için tekrar size sormak istedim. Ben Kosova inişli bilet ald oradan Karadağ ve oradan da Bosna Hersek yapmak istiyordum. Ancak bazıları Kosova damgası olduğun Bosna Hersek e alinmadigini vs söylediler ve internet sitelerinde de bu tarz bir yazı var. Çok kararsız kaldım bir sorun yaşar mıyım diye ben de otobüs ile geçmeyi düşünüyorum tüm ülkelere. Yardımcı olabilir misiniz bu konuda bir bilginiz veya daha önce böyle bir sıkıntı yaşayan olmuş mu

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   Benim bu konuda bir bilgim yok, Kosova mührüyle Sırbistan’a girmek sıkıntılı ancak Bosna-Hersek için böyle bir durumun olduğuna dair birşey görmedim.

   Umarım siz de sorunsuz bir şekilde seyahat edebilirsiniz, iyi günler dilerim.

 • Patırtısız gürültü

  Balkan turu için gidiş dönüş biletimizi kosova alsak fakat aracı maledonyadan kiralasak yine de bosnaya giriş çıkışta ve tekrar kosovaya dönüşte sorun yaşar mıyız acaba . Çok teşeküür ederim

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   Araba kiralama konularında net bilgim yok, o yüzden sizi yanıltacak şeyler söylemek istemem.

   Size keyifli geziler dilerim.

 • Kutay

  Merhabalar. Annemle nisan ayında kendimiz balkan turu yapmak istiyoruz. İzmir den ucak ile makedonyaya gidiş dönüş bileti alıp oradan sırasıyla Makedonya>Arnavutluk> Karadağ>Kosova>Sırbistan yapmayı düşünüyoruz. Daha önce hiç yurtdisina çıkmadık. Sınırdaki pasaport kontrollerinde bir sıkıntı yaşar mıyız bir bilginiz var mı acaba? Teşekkür ederiz şimdiden 🫶🏽

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Kutay Bey,

   Rotanızda Kosova Sırbistan geçişi sorun çıkarabilir. Yazılarımda belirttiğim gibi Kosova, Sırbistan tarafından tanınmadığı için Kosova’dan Sırbistan’a direkt kara yoluyla geçmeye çalışırsanız Sırp yetkilileri, pasaportunuzda geçerli Sırbistan’a giriş mührü bulunmadığından (çünkü Kosova Sırbistan toprağı olarak kabul ediliyor) geçişinize izin vermeyecektir. Bu nedenle Kosova’dan Sırbistan’a gidecekseniz Makedonya veya başka bir ülke üzerinden geçmeniz gerekiyor. Giriş yaptığınızda da Kosova giriş mührünüzün üzerine bir iptal mührü vurup sorular sorabilirler, ancak en azından girişinize engel olmayacaktır bu durumda.

   Size keyifli geziler dilerim.

 • Sibel

  Merhabalar Üsküp ten Karadağ a geçişte hangi otobüsü nereden nasıl ayarladınız? Biletleri online alabiliyor muyuz

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar Sibel Hanım,

   Ben bileti şahsen otogardan almıştım, ancak Rule Turs adlı şirketin sitesinde İngilizce’yi seçerek bilet alabilirsiniz. Aynı şekilde busticket4.me gibi sitelerde de bilet satışı yapılabiliyor gördüğüm kadarıyla.

   Size iyi günler dilerim.

 • ANKA

  Merhaba, benim 4 şubatta istanbul-priştine uçuşum 9 şubatta da sırbistan-türkiye uçuşum var 7 şubattan itibaren sırbistanda kalacağım. 4-5 şubatta priştinede olacağım 6 şubatta ise priştineden üsküpe geçip aynı gün sırbistana geçmek istiyorum. üsküpten bir gece otobüsüne binip sabah sırbistana varmayı planlıyorum. yalnız bir kadın olarak sıkıntı yaşar mıyım sizce ? ve otobüs üsküpten sırbistana geçerken kosova üzerinden geçiyor bu bana bir sıkıntı çıkarır mı ? yeni pasaportumla geleceğim için sadece kosova ve makedonya damgaları olacak pasaportta. sırp memur fark edecektir.
  şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   Üsküp’ten Sırbistan’a Kosova üzerinden geçmediğiniz sürece bir sorun olacağını zannetmiyorum. Açıkçası ben Sırbistan’a Kosova üzerinden giden bir otobüs olduğunu görmemiştim, benim bindiklerim direkt Niş üzerinden Sırbistan’a girip öyle devam ediyordu. Eğer bu şekilde bir planınız olursa en fazla Sırbistan memur Kosova mührünün üzerine iptal mührü basacaktır, başka bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

   Size iyi gezmeler dilerim.

 • Merve

  Merhabalar
  Belki bu tip soruya çok kez cevap verdiniz ama insan yine de endişe ettiği için sormadan edemiyor 😅 tam da şu an, Kosova’dan başlayacak Balkan turuna doğru yol alıyoruz. Kosova ile ilgili uyarıların çoğunu siz de yazmışsınız. Bizim planımız başta araç kiralayarak gitmekti her ülkeye. Çünkü çocuğumuz da bizimle seyahatte. Fakat Kosova’dan araç kiralamama konusunda çok uyarı aldık. Zaten Sırbistan’a Kosova plakalı araçla geçmeyi tümüyle unutmak gerekiyormuş sanırım. Ama iyi de bu priştineden de başka şehirlere, ülkelere nasıl gideceğiz… şu otobüs saatlerine de ulaşamıyorum internetten hepsi sürpriz olacak. Ne dersiniz nasıl yapmalıyız? Tivatta rezervasyonumuz var ama biz her yeri de dolaşmak istiyoruz.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Merve Hanım,

   Kosova’dan Sırbistan dışındaki ülkelere geçme konusunda bir sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum. Tabii ki otobüs saatleri biraz piyango gibi. Ancak otobüs garında kalkış saatlerine dair bilgi veren tabelalar ve kağıtlar görürsünüz. Balkan ülkeleri otobüs istasyonlarında genelde bu şekilde yürüyor işler. Mesela https://busticket4.me/ sitesinde Üsküp’e, Tiran’a ve Podgorica’ya giden otobüslerin olduğunu görebilirsiniz. Ama içiniz rahat etsin isterseniz seyahatinizden önce bulunduğunuz şehrin otobüs istasyonlarına uğrayıp bilgi almanız, gerekirse biletleri de almanız işinizi biraz daha garantiye almanızı sağlayabilir.

   Size keyifli geziler dilerim.

 • Özge Aşık

  Merhabalar öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz çok aydınlatıcı olmuş. Benim sorum ise şu sizin sahip olduğunuz yeşil pasaport mu yoksa normal mi acaba ?

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar Özge Hanım,

   Çok uzun yıllardır yeşil pasaportum yok, bu yazıda ve sitede bahsettiğim tüm gezileri normal bordo pasaportla yaptım.

   Size keyifli geziler dilerim.

 • Volkan kzy

  Merhaba ben 9 Kasım’da kısmetse Belgrad da olacağım geçen sene sadece Bosna Hersek e giriş çıkış yapmıştım fakat bu sene 14 gün tatil düşünüyorum dönüş biletimi 23 ünde Üsküp üzerinden yaptım sorun şu Belgrada girdiğimde dönüş bileti olarak Üsküp göstersem problem yaratır mı? Çünkü 2 hafta boşum Belgrad dan da Karadağ a geçeceğim fakat trende problemler oluyormuş rüşvet gibi kısacası hangi ülkeye gitsek kalacak yer çıktısı ve dönüş biletini illa almak mı zorundayız

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Volkan Bey,

   Ben Belgrad’a gidip Üsküp’ten dönmenin sorun çıkaracağını düşünmüyorum. Dönüş Kosova olsaydı belki biraz problem çıkardı ama orada da resmi yaptırımı olan bir harekette bulunamazlardı.

   Ben rüşvet görmedim, dolayısıyla bu konuda yorum yapamam. Ancak dönüş biletini almış olmak ve kalacak yerleri önceden belirlemek kesinlikle önemli. Balkan ülkelerinde dönüş bileti soruluyor çoğunlukla.

   Size iyi gezmeler dilerim.

 • Özlem

  Merhabalar,

  Biz arkadaşımla birlikte Üsküp gidiş dönüş uçak bileti aldık ve bir haftamız var. Bu süre içerisinde araba kiralayıp diğer ülkelere de geçiş yapmayı düşünüyoruz (Üsküp-Sırbistan-Bosna-Karadağ-Üsküp). Lakin arabayla ülkeler arası geçiş yaparken sıkıntı yaşar mıyız sormak istedim ? Biz araba kiralamanın daha uygun ve rahat olabileceğini düşündük ama bilgimiz olmadığı içinde kesin kararlar veremiyoruz. Tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim 🙂

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Özlem Hanım,

   Balkanlarda araba kiralamak benim fazla bilgim olan bir konu değil, dolayısıyla kesin yorumlar yapmam doğru olmaz. Araba kiralama şirketleri bu konuda daha fazla bilgi sahibidir muhakkak. Ancak şunu söyleyebilirim, bu rotayı otobüsle de kat etmeniz gayet mümkün, her ne kadar otobüsler pek hızlı gitmeseler de.

   Çok genel bir yorum yapmam gerekirse de, rotanızda Kosova bulunmadığı için arabayla da fazla sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, nitekim Balkan ülkeleri sınır kapılarında şahsi arabaların çoğunlukla oldukça hızlı bir şekilde sınır kontrollerini tamamlayıp yola devam ettiklerini gözlemledim.

   Size keyifli gezileri dilerim.

  • Murat

   Özlem hanım merhaba, bizimde bu tarz bir rotamız var. Araç kiralamayı nereden yaptınız, ülke geçiş bilgisi verdiniz mi? Tam olarak nereleri gittiniz memnun kaldınız mı?

  • Hatice

   Özlem Hanım merhaba. Karadağ’dan Üsküp’e geçerken hangi yolu kullandınız? Biz aracı kiralarken Kosova ya da Arnavutluk’a gitmeyeceğimiz için aynen sizin rotanızı belirttik. Fakat Karadağ’dan Üsküp’e dönerken Kosova ya da Arnavutluk’tan geçmek gerekiyor sanırım. Siz nasıl yaptınız? Ya da bu konuda bilgisi olan var mı?

 • Berkay

  Merhabalar,

  Öncelikle vermiş olduğunuz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Çoğu şeyi okudum fakat gözümden kaçmış olma ihtimaline karşı bir soru sormak istiyorum. Saraybosnaya gidiş – dönüş uçak bileti aldım. Bu süre boyunca Karadağ tarafınada arabayla giriş yapmayı düşünüyorum. Saraybosnadan giriş-çıkış tekrar giriş yapınca herhangi bir problem olur mu?

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar Berkay Bey,

   Ben bir sorun olacağını düşünmüyorum. Nitekim ben de Bosna’ya giderken sizin gibi Saraybosna’ya gidiş dönüş bileti alıp arada Hırvatistan’a gitmiştim. Tabii ki arabayla sınır geçiş süreçleri biraz daha farklı olabilir çünkü ben otobüsle geçiş yapmıştım, o nedenle %100 kesin konuşamam. Ama teorik olarak bir sorun çıkacağını pek zannetmiyorum.

   Size iyi gezmeler dilerim.

 • Bahadır

  Merhaba, aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkürler. Neredeyse her konuya değinmişsiniz ama gözden kaçırmış olabilirim. Bende bir soru sormak istiyorum. Yanımızda 3 yaşında kızımız olacak. Üsküp’e gidip pradan Kotor’a mı gitmek daha kolay olur yoksa Tiran’dan Kotor’a gitmek mi ? Otobüs bileti bulmak kolay mıdır ve kabaca yolculuklar kaç saat sürer ? Eğer bilgi sahibiyseniz paylaşabilirseniz çok sevinirim. Kolaylıklar dilerim.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Bahadır Bey,

   Açıkçası Tiran’dan gidiş daha kolay olur, nitekim Tiran coğrafi olarak Karadağ’a çok daha yakın konumda. Bu siteye göre Tiran’dan Kotor’a direkt otobüs seferler, bulunmakta ve 6 saat sürüyor. Bu otobüs olmasa bile Tiran, Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya sadede 4-5 saat mesafede, Üsküp’ten ise 9-10 saatlik otobüs yolculuğuyla gidiliyor. Podgorica indikten sonra Kotor’a otobüs bulmakta sıkıntı çekmezsiniz.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir, size ailenizle keyifli bir gezi dilerim.

 • Kübra

  Merhaba. Ben başkan turuma Saray Bosna’da o o o buradan bir Belgrad’a ve Karadağ’a geçeceğim sırayla. Karadağ’dan direkt Üsküp’e geçmek istiyorum ama otobüs tren vs bulamadım. Tiran’a ugrarsam çok zaman kaybedeceğim çünkü sadece gündüz yolculuğu var ve iki günde bir. Önerebileceğiniz bir geçiş yöntemi var mı?

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Kübra Hanım,

   Ben aslında Üsküp’ten direkt otobüsle Podgorica’ya gidebilmiştim. Bu nedenle direkt giden bir otobüs bulabileceğinizi düşünüyorum. Mesela bu sitede Rule Turs’un işlettiği bir seferi görebilirsiniz. Başka seferler de bulabileceğinizi düşünüyorum otogara gittiğinizde.

   Size keyifli bir gezi dilerim.

 • Ata

  Merhaba.4 kişi aile olarak balkan turu yapmak istiyoruz temmuzda. Çocuklarımın pasaport geçerlilik süresi Aralık ‘ta bitiyor. Bazı sitelerde enaz 6 ay geçerli pasaport istendiği yazılıyor. Bu konuda bilgi verebilirmisiniz?Sorun olur mu ?

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   Açıkçası bu konuda kesin birşey söylemek çok zor. Resmi bir referans olarak kabul edebileceğimiz Dışişleri Bakanlığı sitesinde bile, örneğin Sırbistan’a giriş bölümünde bu konuda kesin olmayan bilgiler veriliyor. Yerinizde olsam bu tip konularda hiç risk almazdım, nitekim sınır girişlerinde nasıl bir muameleyle karşılacağınızı kestirmek mümkün değil.

   Size iyi bir gezi dilerim.

 • Ozge

  Merhaba biz de saraybosna’dan nereye geçebileceğimizi düşünüyoruz Bu konuda önerilerinizi açığız yanımızda çocuk da olacak 9 yaşında. Budva yada podgoricta otobüsle geçebiliyor muyuz vize olmadan ya da 3-4 kişilik minibüsten bir şeylerle diğer bir istikamet ise aklımızda Belgrad var hangisini tavsiye edersiniz sevgiler

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Özge Hanım,

   Saraybosna’dan en rahat Belgrad’a gidebileceğinizi düşünüyorum, nitekim Bosna Hersek’ten Karadağ’da Budva tarafına geçen otobüsler genelde Adriyatik kıyısına, yani Hırvatistan topraklarına geçiyor ki bu da Schengen vizeniz olması gerektiği anlamına geliyor. Saraybosna’dan Karadağ’a direkt giden otobüs sayısı daha az gibi görünüyor. Yine de Saraybosna’ya gittiğinizde tren istasyonunun yanındaki otobüs garına giderseniz en güncel seçenekleri oradan öğrenebilirsiniz notunu düşmek isterim. Belgrad’a gidiş yaklaşık 9 saat, Podgorica’ya 6-7 saat ama ben Belgrad’ı tavsiye ederim nitekim Podgorica’dan çok daha görülesi bir yer olduğunu düşünüyorum. Ancak Podgorica’dan Budva-Kotor tarafına giden çok sayıda otobüs bulunuyor tabii.

   Size keyifli geziler dilerim.

 • Gulsah

  Merhaba, aydinlatici yazınız için teşekkürler. Siz sorun yaşanacağını düşünmüyorum diye sürekli vurgulamissiniz ama kimileri aynı ülkeden dönüş bileti olmayınca ülkeye alinmadiklarini yazmışlar. Bosna gidiş Kosova dönüş biletimmvar ramazan bayramında, sizce sorun yaşayanlar neden yaşıyorlardır. Siz hiç karşılaştınız mi? Teşekkür ederim

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Gülşah Hanım,

   Yazıya ve yorumlara hızlıca baktım, herhangi bir yerde ülkeye girip yine aynı yerden çıkma konusuyla ilgili bir yorum yapmış mıyım diye. Yanlış anlaşılma olmasın, benim sorun çıkmaz dediğim konular daha çok ülkeler arasında otobüsle sınır geçişleriyle ilgili konulardı. Bunlarda ben kendi adıma sorun yaşamadım.

   Elbette olmamış şeylerle ilgili %100 kesin konuşamam ama Bosna’ya gittikten sonra doğru yollardan Kosova’ya kadar gidip oradan uçağa binme konusunda normal şartlarda bir engel olmadığını söyleyebilirim. Bosna’dan Sırbistan’a, Sırbistan’dan Makedonya’ya, oradan da Kosova’ya gitmek tekil olarak ele alındığında bariz riskler taşıyan geçişler değil, bunu söyleyebilirim.

   Size iyi geziler dilerim.

 • Feyza

  Merhabalar

  Ben Kuzey Makedonya-Üsküp’e gideceğim fakat 8 gün orası çok fazla diye düşündüm. Gidiş-dönüş uçağımı aldım ancak Üsküp’ten Arnavutluk ya da Kosova’yı mı geçsem diye düşündüm.

  Pasaportumla nasıl geçebilirim? Vizesiz mi oluyor?

  Yardımlarınızı rica ediyorum. 🙂

  Teşekkür ederim.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar Feyza Hanım,

   Evet söylediğiniz gibi bence de Üsküp’te 8 gün gereğinden biraz fazla. O nedenle Arnavutluk ve/veya Kosova’ya gidebilirsiniz. Hatta Sırbistan’a geçmeyi de düşünebilirsiniz. Bütün bu ülkelere vizesiz bir şekilde, normal bir seyahatle gidebilirsiniz. Bir tek Kosova’dan Sırbistan’a direkt geçiş yok, onun dışında herhangi bir sorun olmadan gidebilirsiniz.

   Size keyifli geziler dilerim.

 • yakup

  Merhaba,

  Podgorica’dan Belgrad’a geçtiğinizi söylemiştiniz. Otobüs ile mi gittiniz ve kaç saat sürdü ? Otobüs ile gittiyseniz hareket saatleri nedir acaba, bilgi verebilir misiniz ? Teşekkürler, şimdiden.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Yakup Bey,

   Evet, Podgorica’nın otobüs garından otobüse binip Belgrad’a gitmiştim. Tam süresini hatırlamıyorum ama akşam binip sabah erken saatlerde Belgrad’a gelmiştim. Otobüs saatlerine dair net bilgi vermem mümkün değil, ancak https://www.balkanviator.com/ gibi internet siteleri üzerinde otobüs saatleri ve ücretlerine dair bilgi alabilirsiniz.

   Size keyifli geziler dilerim.

   • Nesrin

    Merhaba, İstanbuldan uçakla belgrad,
    Belgrad’dan otobüs ile budvaya geçeceğiz, sınırda sorun çıkar mı ?
    Otobüs güzergahlarına mı dikkat etmeliyiz ?
    Bilgilendirebilir misiniz ?
    Otobüs firması kamil koç iyi midir ?

    Teşekkürler.

    • Geç Kalmış Yolcu

     Merhabalar Nesrin Hanım,

     Belgrad’dan Budva’ya geçişte herhangi bir sorun yaşamazsınız. Güzergah direkt Sırbistan Karadağ arasında olduğu için bir sıkıntı olmaz. Kamil Koç’tan kast ettiğiniz Kamil Koç’un sitesi üzerinden bilet satan firmalarsa bunları tek tek tanımıyorum ancak genel itibariyle bir sorun çıkacağını düşünmüyorum bu tip şirketlerde. İyi midir kötü müdür bilemiyorum.

     Size keyifli geziler dilerim.

 • Mustafa dincer

  Merhaba. Turkiye-sirbistan ucakla geldim fakat donus biletine yetisemedim. Acaba belgrad’tan üsküp’e gitsem ordan otobusle istanbul’a gidebilirmiyim? Ve bu yolculuk icin bordo pasport yeterli mi?

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar Mustafa Bey,

   Muhtemelen yanıt vermek için geç kaldım, kusura bakmayın. Ben yine de yanıt vereyim, Üsküp’ten otobüsle İstanbul’a gitmeniz mümkün olsa bile Bulgaristan topraklarından geçeceğiniz için, Bulgaristan da AB üyesi olduğu için Schengen vizesine ihtiyacınız olacak. Bu yüzden otobüsle dönmeniz mümkün gözükmüyor.

   Umarım sağlıklı bir şekilde dönebilmişsinizdir, iyi günler dilerim size.

 • Burak

  Merhabalar, deneyimlerinizi cömertçe paylaştığınız ve soruları sabırla cevapladığınız için teşekkür ederim. Mümkünse ben de bir konuda danışmak isterim;

  Uçakla Üsküp’e geçtikten sonra hava alanından araba kiralayıp, bir gece Üsküp’te kalıp kiralık araçla direkt olarak Sırbistan sınırından Belgrad’a geçmeyi planlıyoruz. Bir gece de orada kalıp tekrar Üsküp’e geri döneceğiz.

  Sizce geçişte ya da yol şartlarından dolayı sorun yaşar mıyız?

  Sırbistan yerine Kosova’ya gidip dönsek ileride bir gün Sırbistan’a gitmek istediğimizde sorun olur mu?
  Şimdiden teşekkürler.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar Burak Bey,

   Güzel sözleriniz için teşekkür ederim öncelikle, elimden geldiğince sorulara yanıt vermeye bundan sonra da çalışacağım.

   Sorunuza gelirsek, Üsküp’ten Belgrad’a araba veya otobüsle gitmenizde diplomatik açıdan bir sorun yok. Sadece Balkan ülkelerinde yollar bizim Türkiye’de alıştığımızdan çok farklı olduğu için, oldukça dikkat isteyen bir yolculuk olacağını söylemek mümkün. Tabii araç kiralama şirketleriyle de bu konuyu konuşmak lazım. Ben sizin yerinizde olsam bununla uğraşmak yerine bir gece otobüsüne biner, sabah Belgrad’a inecek şekilde (Üsküp’e dönüşte de aynı şekilde) planlama yapardım.

   Sırbistan yerine Kosova’ya da gidebilirsiniz. Ben pasaportumda Kosova giriş çıkış mühürleri olmasına rağmen Sırbistan’a gittim, bir sorun yaşamadım. Sadece pasaport kontrolü esnasında sınır memurları fark edebilir mühürleri, bu durumda mevcut seyahat planınızı açıklarsanız sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Bazı durumlarda Kosova giriş mührünüzün üzerine “İPTAL” anlamına gelen bir mühür basabiliyorlar ama bundan dolayı başınıza bir iş gelmez. Ben mesela Sırbistan’dan çıkarken Sırp memur gördü, ona Kosova’dan Karadağ’a giderken sadece transit geçiş yaptığımı anlattım, iptal mührü de vurmadı, başka birşey de demedi.

   Tekrar etmiş olayım, sadece Kosova üzerinden Sırbistan’a gittiğiniz durumlarda sorun çıkıyor, Sırp yetkililer sizi Sırbistan’a almayabiliyor. Makedonya, Karadağ, Bosna-Hersek veya Sırbistan’ın bağımsızlığını tanıdığı bir başka ülke üzerinden Sırbistan’a girerken böyle bir durum yaşanmıyor.

 • Cem Durdu

  Daha önceki soruma verdiğiniz cevap İçin teşekkürler . Ülke geçişlerinden dil sorun oluyor mu . Yeterli düzeyde İngilizcemiz yok . Telefon yardımıyla iletişim yeterli olur mu ?

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Cem Bey,

   Oradaki görevliler de çok fazla İngilizce bilmiyor. Ancak bir sonraki hedefinizi öğrendikten sonra fazla sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Hatta buna bile ihtiyaç kalmayabilir, zaten bazı yerlerde otobüsten bile inmeden sadece pasaportunuzu muavine vermeniz yeterli olacak.

   Teşekkürler.

 • Abdulhadi Saylavcı

  19 Kasımda saraybosnaya gideceğim doğrudan tiran veya üsküp e otobüs veya tren var mı yoksa belgrada gidip o şekilde mi üsküp e gidebilirim

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar Abdülhadi Bey,

   https://www.balkanviator.com/en/ ve diğer ilgili sitelerden doğrulatabildiğim kadarıyla Saraybosna’dan Tiran veya Üsküp’e direkt giden bir otobüs yok. Saraybosna’nın tren ulaşımı da çok zayıf, o yüzden otobüsü tavsiye ederim. Otobüsle Belgrad’a gittiğinizde Belgrad üzerinden Üsküp’e giden çok sayıda otobüs olduğunu göreceksiniz.

   Öte yandan Saraybosna’dan Tiran’a gitmek çok daha zor gözüküyor. Saraybosna’dan Karadağ’ın güneyinde Kotor, Budva tarafına direkt giden otobüsler Hırvatistan üzerinden geçtiği için Schengen vizeniz olması lazım. Onu bypass etmek için de Mostar’da inip oradan Trebinje’ye, Trebinje’den de Podgorica’ya gidebilirsiniz. Podgorica’dan Tiran’a giden Flixbus otobüsleri buldum https://www.busbud.com/ sitesinde, ancak 2-3 günde bir gidiyor gibi. Yoksa Podgorica’dan Ulcinj-İşkodra-Tiran yoluyla gidebilirsiniz, ancak hepsinde ayrı bir otobüse binmeniz gerekebilir. Yani mümkün ama oldukça uzun ve zorlu gözüküyor güzergah.

   Ama şunu da belirteyim, en net bilgileri gittiğiniz şehrin otogarındaki rota ve zaman çizelgelerine bakarak edinirsiniz, bazı seferler internette yer almıyor.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir, keyifli geziler dilerim size.

 • sevda

  merhaba, biz aralık ayında tiran’a seyahat edeceğiz. ordanda karadağ montenegroya geçmek istiyoruz. ordanda tekrar tirana dönüp istanbula geleceğiz. arnavutluk kardağ sınırında sıkıntı yaşarmıyız. ilk yurtdışı tecrübemiz olacak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Sevda Hanım,

   Ben Arnavutluk’tan Karadağ’a bir kez geçtim, onda da otobüsten inmemiştim bile. Hiçbir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum. İyi geziler dilerim size.

 • Ozge

  Merhabalar, biz 4 arkadaş küçük bir gezi planı yaptık ancak otobüs bileti bulmakta zorlanıyoruz. Sizin bu yazınızda Üsküp’ten Pristina üzerinden geçip Podgorica’ya gittiğinizi gördüm. Bizim rotamız şu şekilde olacaktı: Üsküp-Ohrid-Karadağ (tercihen Budva)-Sırbistan. Ancak otobüs bileti bulmakta ciddi zorlanıyoruz. Hangi otobüs firmaları var, Üsküp’e gidince bu rotayı uygulayabileceğimiz seçenek bulabilir miyiz? Siz hangi firmaları kullandınız? Kosova üzerinden araştırdığımızda da seçenek online olarak bulamıyoruz. Bize yardımcı olursanız seviniriz. Buradan bulduğumuz siteleri paylaşmak istemedim ama bulduğumuz, güvenilirliğinden emin olamadığımız siteler de var. Email’den görüşebiliriz eğer uygunsa. Çok teşekkürler şimdiden.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Özge Hanım,

   Otobüs biletlerini gittiğiniz şehrin merkez otobüs garlarından alabilmeniz mümkün, internet üzerinden her zaman en güncel rotalar ve saatler bulunmayabiliyor. Şehre varır varmaz bir sonraki durağınızın otobüs biletini alırsanız veya en azından saatleri öğrenirseniz sorun yaşamazsınız diye düşünüyorum. Balkanlardaki otobüs garlarında genelde bir duvara asılmış şekilde oradan giden otobüslerin güzergahlarını ve saatlerini görebilmeniz mümkün oluyor. İnternetten bilet almak pek kolay olmuyor gerçekten.

   Firmaları hatırlamam mümkün değil çünkü çok fazla firma var. Ancak otobüs saatlerini önceden öğrenmek için https://www.balkanviator.com/ sitesini tavsiye edebilirim, burada çok sayıda seçenek görebilirsiniz. Makedonya yönünden Budva’ya otobüs bulamayabilirsiniz, onun yerine önce Podgorica’ya, oradan Budva’ya gidersiniz mesela.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir, keyifli geziler dilerim size.

 • Taner

  Merhaba, Öncelikle yazınız çok başarılı tebriker.
  Benim sorum şu: İstanbul-Priştine-Tiran-Budva -Kotor-İstanbul rotasında ilerleyceğim.
  1. Priştinanın köy gibi olduğunu duydum, havalimanından priştina merkeze otobüs var mı ve priştine merkezden tirana giden otobüs bulmak sıkıtılı mı?
  2. Kosavadan Arnavutluğa ve Arnavutluktan Karadağa geçişte sınırda sorun oluyor mu? Teşekürler.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar Taner Bey,

   Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Sorularınıza yanıt vermeye çalışayım.

   1) Priştine çok küçük bir yer gerçekten. Köy gibi diyemem, ancak görülecek yer sayısı fazla değil ve bunlar da küçük bir alanda yer alıyor. Yani fazla yürümeden şehrin birçok yerini görme imkanı bulabilirsiniz. Ben Priştine Havaalanına geç bir saatte indiğim için otobüsler bitmişti, o nedenle taksiye bindim. Ancak bu siteye göre saat 20’ye kadar şehre giden otobüsler bulunuyor.

   Ben kendim Priştine’den başka bir ülkeye giden otobüse binmedim. Ancak Tiran’a veya Üsküp’e giden otobüsler olduğunu biliyorum. https://travel.gjirafa.com/ sitesinden otobüs saatlerini kontrol edebilirsiniz. Gün içinde en az 15 kadar otobüs olduğunu söyleyebiliriz, bu yüzden sıkıntı yaşamayacağınızı tahmin ediyorum.

   2) Kosova, Arnavutluk ve Karadağ, Türkiye vatandaşlarından vize istemediği gibi bu ülkeler arasında seyahati zorlaştıracak siyasi bir sıkıntı da bulunmuyor. Bu yüzden geçişlerde sorun yaşamazsınız. Sadece Kosova’dan direkt Sırbistan’a gidildiğinde problem çıkıyor ancak sizin planınızda böyle bir durum olmadğından sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

   Size keyifli geziler dilerim.

 • Filiz

  Sırbistan üzerinden makedonyaya girdim. Ama makedon polisi giris mührü basmadı. Uskupten uçağım var çıkışta sıkıntı olur mu? Giris mührü yok cunku

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar Filiz Hanım,

   Bu ülkelerdeki sınır geçişlerinde mühür basmama olayı oldukça yaygın, ben sorun çıkmayacağını düşünüyorum.

   En kötü ihtimalle havaalanında çıkış yaparken sorarlar, siz de durumu açıklarsanız sorunsuz dönebileceğinizi sanıyorum.

   İyi yolculuklar dilerim size.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   Karadağ için de Bosna Hersek için de yeşil pasaport zorunluluğu bulunmamaktadır.

   Size keyifli geziler dilerim.

 • Cem Durdu

  Merhaba ailemle Mayıs için Kosova’ya gitme planımız var , Kosova’dan Arnavutluk Karadağ Bosna herkes , Makedonya ve en sonda Sırbistan olacak şekilde sıraladık . Ben aşı oldum ama eşim pcr ile gelecek . Bi de pasaportumuz var ama vizemiz yok. Geçişleri toplu taşımayla yapacağız . Bu şekilde bi sorun olur mu ?

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Cem Bey,

   Söylediğiniz ülkelerin tamamı, Türkiye vatandaşlarının vizesiz girişine izin veriyor. Bu yüzden sadece pasaport yeterli olacaktır. Şu an için bu ülkelerin giriş kurallarına baktığımda hepsinin tam aşılı kişileri (en az 2 hafta veya 15 gün önceden aşıları tamamlamak koşuluyla) ülkeye kabul ettiğini görüyorum. Ancak bu ülkeler aşı olmayanlara en fazla 48 veya 72 saat önce yapılmış PCR testi zorunluluğu da uyguluyor ki bu durumda gezinin başında yaptıracağınız PCR testinin 2. veya 3. ülkeden itibaren geçerli olmama ihtimali bulunduğunu hatırlatmak isterim. Bu durumda gittiğiniz her ülkede eşinizin PCR testi yaptırması gerekebilir. Bu durum da bu kadar çok ülke değiştireceğiniz bir gezide sıkıntıya neden olabilir gibi görünüyor açıkçası.

   Ülkelerin giriş kuralları pandemi döneminde tahmin edebileceğiniz üzere çok hızlı bir şekilde değişebilmeye açık. Bu nedenle güncel değişiklikleri https://www.iatatravelcentre.com/world.php sitesinden, ilgili ülkeye haritada tıklayarak görüntüleyebileceğinizi belirtir, sık sık burayı veya doğrudan ülkelerin resmi makamlarının duyurularını takip etmenizi tavsiye ederim.

   Size ailenizle keyifli geziler dilerim.

 • İremsu

  Merhaba Karadağ Gostun’dan Sırbıstana geçiş hakkında detaylı bilgi alabilir miyim ? Saraybosna’ya oradan Mostar-Kotor otobüs aracılığıyla Karadağ’a ulaştıktan sonra ordan da Gostun’dan Sırbıstan a geçiş yapmak istiyoruz fakat burada vizemiz yokken bir sorun yaşar mıyız,Karadağ a vardıktan sonra Gostun a nasıl ulaşacağız ? Bu tip soru işaretleri var kafamızda

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba İremsu Hanım,

   Bosna, Karadağ ve Sırbistan, Türkiye vatandaşlarından vize istemediği için bu geçişlerde vizeye dair bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Ben de aslında sizin düşündüğünüze benzer bir rotayla ilerlemiştim. Makedonya’dan Kotor’a geldikten sonra Podgorica’ya ve sonra da Belgrad’a geçmiştim. Sırbistan’a girişim de Gostun’daki sınır kapısından olmuştu.

   Özetle Kotor’dan Podgorica’ya otobüs veya minibüsle kolayca geçmek mümkün, Podgorica’dan da yine otobüsle Belgrad’a kadar gidebilirsiniz. Podgorica’nın otobüs garında Belgrad’a giden bir otobüse bilet alabiliyorsunuz, ki ben gittiğimde oradaki makineyi kullanarak bilet almıştım. Hatta makine yeni değil eski Euro banknotlarını kabul ediyordu, oradaki görevlilerin verdiği eski banknotu kullanarak bilet alabildiğimi hala hatırlarım. Gostun’da ayrıca durmadım ama Gostun’dan geçerek Belgrad’a gittim sonrasında da.

   Ancak sınır geçişlerinde COVID’le ilgili durumlara dikkat etmek gerekebilir, bunu da hatırlatmış olayım. Umarım sorunsuz ve keyifli bir gezi geçirirsiniz.

 • İsa

  Selamlar ben 04.10.2020 tarihinde Kosova’ya hava yolu ile giriş yaptım. Yaklaşık 15 gün sonra Üsküp’e girdim, orada 1 gece konakladım sonraki gün Sırbistan’a giriş yaptım
  Bu hafta içi Sırbistan’dan havayolu ile çıkış yapmayı düşünüyorum, sorun Yaşarmıyım ? Teşekkürler

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   Sırbistan’a girişiniz Makedonya üzerinden olduğu için Sırbistan nezdinde bir sorun yaşamazsınız. En fazla çıkış esnasında, pasaportunuzdaki Kosova mührünün üzerine “geçersizdir” tarzında bir başka mühür vurmaya kalkarlar, o kadar.

   Sırbistan’daki kalış süreniz de 90 günü aşmadığından o açıdan da sorun olmaz. Yani hiçbir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   Sorunsuz bir dönüş yolculuğu dilerim.

 • Arzuu

  Merhaba. Bir hafta önce Arnavutluktan İstanbula döndüm. Fakat 90 gün kalma hakkımı tamamladığım için şuan arnavutluğa giremiyorum. Uçakla Kosova ya gitsem ordan otobüsle arnavutluğa girebilirmiyim. Sorun çıkarım? Nasıl bir yol izlemeliyim. Vize evraklarını hazırlamak için İstanbula geldim. Orda ev tuttum fakat noterde kontrat filan yapmam lazım gidip. Nasıl gidebilirim yardımcı olurmusunuz?

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   Benim bildiğim kadarıyla bir ülkede kalma hakkı tamamlandığında, o ülkeye yeniden girerken başka bir ülke üzerinden girseniz bile bu tespit edilir ve görevli memurlar tarafından sorun çıkarılabilir. Ya 90 gün daha beklersiniz, ya da süreci hızlandırmak için D tipi uzun süreli vizeye başvurabilirsiniz diye düşünüyorum.

   İyi günler, kolaylıklar dilerim.

 • Suat eser

  Ben de eşimle bu yaz belgrad karadag ve üsküp gezisi düşünüyoruz ama bileti uskupten mi yoksa belgraddan mi almaliyim? Nereden alirsam karadag gezimiz daha kısa ve guzel gecer?

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   Ben tam olarak dediğiniz 3 yeri kapsayan bir gezi yapmıştım, sırası ise Üsküp, Karadağ ve Belgrad (sonra yeniden Üsküp’e dönüş) şeklindeydi. Uçak biletlerim Üsküp’tendi ve bir sıkıntı yaşamadım. Ancak Belgrad’dan da alsanız zorluk yaşayacağınızı düşünmüyorum. 2 şehirden de Podgorica, hatta Kotor Budva taraflarına otobüs oluyor yaz aylarında. Mesafe de az çok birbirine yakın. Sadece şöyle bir fark var, Üsküp’ten giderken Kosova ve Arnavutluk topraklarından da geçildiği için daha fazla sınır geçişi ve pasaport kontrolü oluyor. Belgrad’dan giderken yalnızca Karadağ sınır kontrolünden geçiliyor. Ancak nihayetinde bu 3 yere de gidecekseniz bütün bu yollardan geçmeniz gerekecektir. Bir de ülkelerin Covid nedeniyle nasıl kabul protokolleri uyguladığına bakmak lazım. Bunlar da sınır geçiş işlemlerini etkileyecektir.

   Umarım her şey yolunda gider. Keyifli geziler dilerim size…

 • Zülfikâr

  Benim agustos’un 2 sinde sirbistana giris muhrum var.oradan kosava arnavutluk Makedonya ve Turkiye’ye döndüm. Sirbistana giriş, makedonya’ya giris ve cikiş var. Ne kosava muhru var ne de Arnavutluk. Arnavutluk girerken pasaport kontrolu yapmayi unuttu( şaka gibi gerçek) çikarken sorun oldu ama. En sonunda tamam sen burada yoksun gelmedin deyip gidebilirsin dediler:) simdi ben kosavaya gidip oradan sirbistana girebilirmiyim?

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba Zülfikar Bey,

   Ben de Arnavutluk’un mühür vurma konusunda çok cimri davrandığını kendim gördüm, hem otobüsle hem de uçakla giriş yaptığımda… Sorunuza gelirsek, pasaportunuzda yakın tarihli Sırbistan mührü bulunduğundan Kosova’dan Sırbistan’a geçmenizin sorun çıkarmayacağını düşünüyorum. Ancak aynı pasaportta Kosova mühürleri de olduğundan Sırbistan gümrük memurları muhakkak bunları soracaklardır, bana ülkeden çıkarken sormuşlardı. Sırbistan’a Kosova’dan değil, üçüncü bir ülkeden (Karadağ) giriş yaptığımı anlatınca Kosova mührünün üstüne iptal damgası vurmaktan vazgeçip pasaportumu geri vermişlerdi zamanında.

   Aslında sorun Kosova’dan Sırbistan’a girmekte değil, Kosova’dan Sırbistan’a girdikten sonra Sırbistan’dan çıkmakta. Bu açıdan baktığımda normal şartlarda 2 Ağustos’taki giriş mührünüz sizi koruyacaktır gibime geliyor. Ancak kıl bir memur çıkıp tüm mühürleri incelemeye kalkarsa sıkıntılı durumlar yaşanabileceğini okudum çeşitli yerlerde. Açıkçası iki ülke arasında bu kadar karmaşık ve tartışmalı bir durum söz konusuyken ben sizin yerinizde olsam birazcık zaman ve para kaybetmeyi göze alıp, Kosova’dan Sırbistan’a direkt geçmek yerine Üsküp’e dönüp oradan Sırbistan’a gitmeyi tercih ederdim.

   Size sorunsuz bir gezi dilerim, giriş çıkışların nasıl geçtiğini paylaşırsanız da çok sevinirim.

 • YALÇIN

  Saraybosna dan Türkiye’ye sınırlar acikmi otobüs minibüs geliyormu yoksa Corona virüsü neden giriş çıkış kapalı mı.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba,

   Türkiye’de Nisan sonuna dek havayolu trafiği kapalı bildiğiniz gibi. Ayrıca otobüs seferleri de durduruldu. Saraybosna’dan Türkiye’ye otobüsle gelmek için aralarında Schengen ülkelerinin de bulunduğu birçok ülkeye girip çıkmanız gerektiğini geçiyorum, Türkiye’den Bulgaristan veya Yunanistan gibi komşu ülkelere sefer yapan firmalar bile çalışmıyor.

   Durum böyle, umarım en kısa sürede olumlu gelişmeler görmeye başlarız.

 • FURKAN

  Merhaba, yaziniz için teşekkürler. Üsküpten saraybosnaya gece gitmek istiyoruz araç kiralayıp bir problem olurmu yollarin sıkıntılı olduğunu duyduk. Birde google mapsten bakiyoruz sınır kapilarini goremedik gümrük sınırların çalışma saati varmi yada problem cikarirlarmi sirbistana uğramadan bir rota olusturdu ordan gidecegiz simdiden teşekkürler.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   Benim kendi adıma araba kiralama deneyimim olmadığından kesin konuşmak istemem, ancak özellikle Sırbistan üzerinden geçme düşünceniz yoksa sorun çıkacağını sanmıyorum. Açıkçası Sırbistan üzerinden gitseniz de sorun olacağını düşünmüyorum. Benim geçiş yaptığım sınır kapılarında saat sınırı yoktu, gecenin en geç saatlerinde geçiş yaptığım sınır kapıları oldu. O konuda da endişe etmemenizi öneririm.

   Size keyifli geziler diliyorum.

 • Caner

  Merhaba bu hafta içi gitmeyi planladığım bir seyahat var istanbuldan arnavutluk gideceğim arnavutlukdan karadağına ordab da bosnaya gececeğim sınır kapılarına otobüs gidiyor mu ve ücretleri ne kadardır sorun yaşarmıyım tesekkürler

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   Tiran’dan Podgorica’ya, oradan da Saraybosna’ya otobüsle gidebilirsiniz. Sorun çıkacağını düşünmüyorum sınır kapılarında. https://www.balkanviator.com/ adresinde otobüs fiyatları ve saatlerine dair daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

 • Banu

  Merhaba mart ayında Karadağ bölgesinden Belgrad a geçiş yapmak istiyoruz araç kiralayıp geze geze. ViZe gerekiyor mu güzahkarda çünkü schengenim bitti vizesiz en basit nasıl geçebilirim

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar Banu Hanım,

   Karadağ’dan Sırbistan’a geçerken arada başka bir ülkeye geçiş yapmanıza gerek yok. İki ülke de Türkiye vatandaşlarından vize istemediği için Schengen vizesine sahip olmasanız da hem Karadağ hem Sırbistan’da rahatça dolaşabilirsiniz.

   Keyifli gezmeler dilerim size.

 • onur

  merhaba, öncelikli detaylı bilgiler için teşekkür ederim. bir fikir edinmemize yardımcı oluyor. biz 4 arkadaş bosna hersek sırbıstan makedonya hattında 1 haftalık bir gezi planlamaktayız. ancak sırpların titizliği konusunda endişeliyim. karadağa da ugrama planım var. özerklik konusunda daha önceden bir kac fikrim vardı ancak. bosna dan sırpa giriş ve sırptan üsküpe giriş konusunda cok aşırı sıkıntılı oluyor mu diye soracaktım . teşekkürler

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar. Yazıda da belirtmiş olduğum gibi Sırbistan’da Makedonya’ya geçerken kısa bir Kosova sorusu sorulması dışında bir sorun yaşamadım. Bosna’dan Sırbistan’a direkt geçiş yapmadım, ancak sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.

   Size iyi gezmeler dilerim.

 • Beyza

  Merhabalar
  Eylül’de İstanbul -Bosna -kotor -budva -Belgrad turu planlıyorum fakat vizem yok
  Otobüs geçişlerinde sıkıntı yaşar mıyım bazı otobüslerin Hırvatistan’dan geçtiğini duydum

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar Beyza Hanım,

   Saraybosna’dan Kotor-Budva yönüne giden bazı otobüsler Hırvatistan üzerinden geçse de geçmeyenler de var. Bilet alırken gişedebu konuyu sorarsanız net yanıt alırsınız. Bilhassa Nikšić’e giden otobüslere ayrıca bakabilirsiniz, çünkü burada otobüsten inip Kotor-Budva tarafına devam eden başka bir otobüse de binmeniz mümkün.

   Keyifli geziler dilerim.

 • Arzu

  Merhaba,
  Eylül ayı gibi Balkanlar turu planlıyorum. İlk olarak İstanbuldan direkt Belgrad’a uçacağım, oradanda sırasıyla;
  İstanbul-Sırbistan
  Sırbistan-Bosna-Hersek
  Bosna-Hersek- Karadağ
  Karadağ-Kosova
  Kosova-Arnavutluk
  Arnavutluk- Makedonya
  Makedonya-İstanbul
  Sormak istediğim bu ülkeleri sırasıyla bu şekilde otobüsle geçişlerde bir problem yaşar mıyım, ?
  Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba. Söylediğiniz her sınır geçişini kendim tecrübe etmedim ama bir sorun çıkacağını düşünmüyorum.

   İyi günler dilerim.

 • emre aydınlı

  Merhaba ;

  Eylül ayında Üsküp başlangıçlı balkan turu planlıyoruz.Üsküpten Belgrada direkt geçişli otobüs var mı ? malum kosova üzerinden geçersek sorun yaşayabiliriz.

  Biletlerin ücretleri konusunda bilginiz var mı ?

  Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhaba,

   Evet, Üsküp’ten Belgrad’a direkt giden otobüsler var. Sırbistan-Makedonya sınırından geçip Niş üzerinden gidiyorlar. Fiyatlar 22-25 € civarında değişiyor. İyi gezmeler dilerim.

 • samet koca

  merhaba,

  üsküp hava Limanından araç kiralayarak karadağ a kadar seyahat etmeyi ve aracı tivat hava limana teslim etmeyi düşünüyorum, ülkeden çıkarken sorun olur?

  teşekkürler.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar, kendim araba kiralamadığım için sorunuza net bir yanıt veremem. Ancak öğrendiğim kadarıyla araba kiralama şirketleriyle konuştuğunuzda hangi ülkelerden geçecekseniz oralara gidiş için ‘green card’ adında bir belge düzenleterek sınır geçişlerini sağlamak mümkünmüş. Tabii arabayı aldığınız ülke dışında bir yere bırakma konusunu da şirketle konuşmanız gerekecektir.

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   Üsküp’ten kalkıp Niş ve Belgrad yönünde giden otobüslerle Sırbistan’a geçebilirsiniz.

   • CNKER

    Tşekkür ederim Üsküpten Sırbistan’a geçerken herhangi bir sıkıntı olur mu, sınırda ülkeden herhangi bir çıkış bileti sorarlar mı?

    • Geç Kalmış Yolcu

     Merhaba,

     Size nereye gittiğinizi, nerede ne kadar kalacağınızı vs sorabilirler ama özellikle bilet görmek için ısrarcı olacaklarını şahsen düşünmüyorum.

 • Gezgin

  Merhaba;Nisan sonu 4 gün Sırbistan,3 gün Üsküp gezimiz var.Belgraddan Üsküp’e giden otobüslerde herhangi bir sıkıntı oluyor mu girişte.
  Birde Kosova’ya Üsküp’ten günü birlik geçilebilir mi siyasi açıdan bu ülkeler bir sorun yaşıyor mu ?
  Şimdiden teşekkürler 🙂

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   Yazıda da belirttiğim gibi ben herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Öte yandan ben gitmedim ama Üsküp Priştine arasında her gün çok sayıda otobüs çalışıyor ve iki ülke arasında herhangi bir sorun yok, rahatça gidilip gelinebiliyor.

   Size keyifli gezmeler dilerim.

  • Osman Nuri Okyay

   Aynı seyahati ben de ailemle birlikte Mayıs ortasında yapmayı planlıyorum, Belgrad’ dan Üsküp’ e hangi yolla geçtiğinizi seyahat sonrası bildirirseniz memnun olurum.

   • Geç Kalmış Yolcu

    Merhabalar Osman Bey,

    Belgrad’dan Üsküp’e Niş Ekspres’in gece otobüsüyle gitmiştim.

    Size keyifli gezmeler dilerim.

 • fatma betül

  merhaba, üsküpten karadağa otobüs seferleri günde kaç kez acaba ve ücreti ne kadardı siz gittiğinizde?

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar Betül Hanım,

   Ben Üsküp’ten Podgorica’ya tam 1410 Makedonya Dinarı vererek gittim. Bu da 22-23 Euro civarı bir paraya tekabül ediyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 2 otobüs vardı bu güzergahta günde, ama yaz aylarında kışa göre daha fazla sefer yapıldığını, kışın gidilmeyen bazı şehirlere yazın gidildiğini biliyorum. Sizin de gitmeden kontrol etmenizi öneririm bu seferleri.

   Keyifli gezmeler dilerim.

 • murat girici

  merhabalar kendi aracımla türkiyeden kotora gitmek istiyorum geçeceğim ülke sınırlarında herhangi bir vize talep ediliyormu dönüş yaparsanız çok memnun olurum

  • Geç Kalmış Yolcu

   Merhabalar,

   O yönde arabayla ilerleyebilmek için Avrupa Birliği üyesi Yunanistan veya Bulgaristan’dan geçmeniz gerekeceğinden Schengen vizenizin olması gerekmektedir, üstelik arabayla geçişlerde vize almak için farklı belgeler talep edildiğini de belirteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir